Produkcja przemysłowa wiąże się z koniecznością zadbania o to, by przygotowywany wyrób w pełni odpowiadał ustalonym wcześniej parametrom. Sposobem na osiągnięcie tego celu jest stosowanie odpowiednich urządzeń pomiarowych, które pozwolą na szybkie i precyzyjne sprawdzenie poszczególnych cech. Układy wkomponowane w używaną linię produkcyjną lub stanowiące wyposażenie przyzakładowego laboratorium kontroli jakości przyspieszą i ułatwią cały proces.
Możliwe podejścia do pomiarów prowadzonych w procesie produkcji
Pomiar kluczowych cech wytwarzanych produktów może być prowadzony na różnych etapach produkcji i w zależności od wdrożonej w firmie polityki jakości służyć do bieżącej weryfikacji osiąganych wyników albo odrzucaniu wyrobów, które nie spełniają przyjętych kryteriów. Pierwsze podejście jest wykorzystywane na ogół w ramach procesów technologicznych o większej złożoności i pozwala na kontrolę wykonania podczas konkretnych procesów składających się na cały cykl produkcyjnych lub nawet w ich trakcie. Maszyny i aparatura pomiarowa stają się wówczas elementem linii, na których powstaje wyrób czy poszczególnych urządzeń. Druga metoda będzie się sprawdzała lepiej przy wyrobach prostszych, gdy obróbka obejmuje mniejszy zakres czynności, a koszty używanego surowca, pracochłonność oraz ilość zużywanej energii nie są zbyt duże.
Jakie parametry mogą być sprawdzane?
Rodzaj dokonywanych pomiarów zależy od specyfiki prowadzonej produkcji i może obejmować różne własności badanych wyrobów, w zależności od potrzeb. W grę mogą wchodzić zarówno proste cechy fizyczne, obejmujące łatwo mierzalne charakterystyki takie jak rozmiary, masa wyrobu, geometria powierzchni, jak i bardziej skomplikowane parametry, związane z wytrzymałością np. twardością, odpornością na zerwanie i odkształcenie, wysoką temperaturę czy drgania, szczelność lub parametry elektryczne. Istotna może być obecność zanieczyszczeń, ale też takie cechy jak jednolitość powierzchni, barwa wyrobu bądź gładkość. Często sprawdza się też cechy związane z budową chemiczną, śladami substancji obcych – co jest szczególnie istotne np. dla wyrobów z branży żywnościowej i chemicznej. Nierzadko badania są wykonywane według zapisów poszczególnych norm obowiązujących w przypadku kontrolowanego wyrobu, co często wiąże się z szerszą paletą czynników.
Firmą specjalizującą się w produkcji maszyn i urządzeń pomiarowych jest firma Pro-Assem. Zajmuje się w opracowywaniu i dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań dla przemysłu, oferując sprzęt o bardzo wysokiej dokładności pomiarowej.