Rola notariusza w transakcjach kupna/sprzedaży nieruchomości

Kupno lub sprzedaż nieruchomości wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności. Jedną z nich jest podpisanie umowy. Umowa, zarówno kupna, jak i sprzedaży nieruchomości, jest ściśle uregulowana przepisami prawa. Można ją sporządzić tylko w jednej formie. Jaka jest to forma? Jaka jest rola notariusza w transakcjach kupna i sprzedaży nieruchomości? Spieszymy z odpowiedzią.

Forma przeniesienia własności nieruchomości

Przeniesienie własności nieruchomości regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Artykuł 158 tej ustawy jasno wskazuje, że własność nieruchomości można przenieść jedynie w formie aktu notarialnego. Co ważne, dotyczy to zarówno umów zawieranych od razu w formie przyrzeczonej, czyli docelowej, jak i umów, które zostają zawarte w formie przyrzeczonej po uprzednim zawarciu umowy przedwstępnej. W odróżnieniu od umów przyrzeczonych, umowy przedwstępne można zawierać w zwykłej formie pisemnej, choć nie jest to częsta praktyka.

W związku z powyższym, każde nabycie lub zbycie nieruchomości musi zostać poświadczone przez notariusza. Sporządzenie aktu notarialnego jest więc w tym wypadku najważniejszą rolą notariusza. Jeśli chcemy sprzedać lub kupić nieruchomość i szukamy odpowiedniej kancelarii notarialnej, warto zapoznać się z ofertą Kancelarii Notarialnej Łukasza Górskiego w Warszawie. Świadczone tam usługi są na najwyższym poziomie, dzięki czemu zyskamy pewność, że nasze interesy są dobrze zabezpieczone.

Notariusz jako gwarant ważności umowy

Notariusz jest urzędnikiem państwowym, w związku z tym sporządzane przez niego akty mają status dokumentów urzędowych. Ma to niezwykle istotne znaczenie m.in. w procesie dowodowym. Akty notarialne mają wtedy największą moc dowodową. Sporządzenie umowy sprzedaży czy kupna nieruchomości w formie aktu notarialnego daje więc gwarancję jej ważności.

Choć wydawać by się mogło, że rola notariusza w transakcji kupna lub sprzedaży nieruchomości kończy się jedynie na sporządzeniu odpowiedniego aktu notarialnego, nic bardziej mylnego. Tak naprawdę notariusz czuwa nad przebiegiem całej transakcji, której zwieńczeniem jest podpisanie dokumentów.

Przede wszystkim, jeszcze przed przystąpieniem do sporządzenia aktu notarialnego, notariusz dokonuje oceny przyniesionych przez strony dokumentów. Może być to poprzedni akt własności nieruchomości oraz na przykład umowa przedwstępna. Notariusz ocenia dokumenty także pod kątem technicznym, takim jak metraż czy ostateczna kwota, na którą zgodziły się strony. Dopiero, jeśli nic nie wzbudza wątpliwości notariusza, przystępuje on do sporządzenia aktu notarialnego.

Poprzedni artykułLodówka turystyczna – czy warto kupić
Następny artykułMaszyny i urządzenia pomiarowe na halach produkcyjnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj