Rodzaje zobowiązań i ich wpływ na zdolność kredytową

W życiu następują takie momenty, że potrzebna jest większa suma pieniędzy. Jednocześnie niekoniecznie trzeba być jej posiadaczem. Dlatego powstaje pomysł wzięcia kredytu. Nie jest to jednak aż tak prosta sprawa, jak mogłoby się na początku wydawać. Instytucje pożyczające pieniądze, dbając o własne interesy, dokładnie sprawdzają osobę ubiegającą się o kredyt. Przede wszystkim weryfikowana jest jej zdolność kredytowa.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolnością kredytową nazywa się analizę i ocenę możliwości spłaty kredytu wraz z odsetkami i dodatkowymi opłatami. Wszystko to należy spłacić w określonym czasie, dokładnie ustalonym w umowie kredytowej z bankiem. Wnioski z analiz i ustalenia dotyczące zdolności kredytowej instytucja pożyczająca umieszcza w umowie.

Zanim kredyt zostanie udzielony, bank dokładnie bada sytuację finansową klienta. Dokonuje analizy ilościowej i jakościowej potencjalnego kredytobiorcy. Analiza ilościowa bierze pod uwagę konkrety w postaci informacji, jakie dochody zyskuje kredytobiorca, ile wynoszą jego miesięczne wydatki na utrzymanie, czy posiada jakieś inne kredyty do spłacenia oraz ile ma limitu na kontach bankowych.

Analiza jakościowa bierze pod uwagę takie czynniki, jak wiek i stan cywilny kredytobiorcy, miejsce zatrudnienia, zawód, liczba osób w gospodarstwie domowym i miejsce zamieszkania. Jej uzupełnienie to historia kredytowa klienta, która dostępna jest w Biurze Informacji Kredytowej.

Ktoś, kto pierwszy raz bierze kredyt, może być zaskoczony liczbą informacji wymaganych przez kredytodawcę. Aby dokładnie się przygotować do takich sytuacji, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika kredytowego, takiego jak dFinance. Można tam uzyskać wszelką pomoc związaną z zaciągnięciem kredytu, jak też w przypadku kłopotów z jego spłacaniem.

Jakiego rodzaju zobowiązania wpływają na zdolność kredytową?

Z opisu analiz, jakie przeprowadza instytucja udzielająca kredytu, jasno widać, że jest szereg czynników, które w znaczny sposób wpływają na zdolność kredytową. Jednymi z istotniejszych są zobowiązania finansowe. Chodzi przede wszystkim o bieżące, ale też potencjalne zadłużenia, na przykład te, które klient może w każdej chwili mieć na kartach kredytowych czy debetowych.

Reasumując, zobowiązania finansowe, które mają wpływ na zdolność kredytową, to inne kredyty, limity na koncie w banku i na kartach kredytowych oraz ewentualne kredyty poręczone, gdzie przyjmuje się odpowiedzialność za spłatę zobowiązania wziętego przez inną osobę. Informacja o żyrowaniu również widnieje w Biurze Informacji Kredytowej.

Poprzedni artykułPerfumy dla niego. Jakie zapachy preferują mężczyźni?
Następny artykułJak skutecznie reklamować się w Facebook Ads

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj