Jak zorganizować stanowisko pracy w biurze?

Według Kodeksu pracy pracodawcy mają obowiązek zapewnić zatrudnionym higieniczne i bezpieczne warunki pracy. Dlatego bardzo ważne jest zapoznanie się podstawowymi zasadami ergonomii. Dzięki temu ograniczone zostaną wypadki, a przedsiębiorcy będą mieli pewność, że pracownicy mogą w pełni skupić się na swoich obowiązkach. Czym zatem jest ergonomia?

  1. Ergonomia pracy – co to jest?
  2. Ergonomia w pracy biurowej
  3. BHP stanowiska komputerowego

Ergonomia pracy – co to jest?

Ergonomia w pracy to nauka zajmująca się określeniem odpowiednich warunków, jakie powinny panować w każdym miejscu pracy, niezależnie od tego czy jest to hala produkcyjna, szpital, wielka fabryka czy biurowiec. Odpowiednio przestrzegane zasady ergonomii i BHP pozwalają ograniczyć wypadki do minimum. Na początku trzeba zaznaczyć, że każdy nowo zatrudniony pracownik musi przejść szkolenie dokładnie wyjaśniające zasady bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Powinno ono obejmować następujące zagadnienia:

  • przestrzeganie zasad bezpieczeństwa,
  • instruktaż stanowiskowy,
  • podstawowe zasady postępowania w razie pożaru,
  • ergonomia na stanowisku pracy.

Ergonomia w pracy biurowej

Praca biurowa wymaga odpowiedniego wyposażenia stanowiska pracy. Kluczowe jest dobranie odpowiednich mebli. Krzesła i biurka muszą być wyposażone w regulację wysokości. Dzięki temu każda osoba będzie mogła dopasować fotel oraz stół do własnego wzrostu. Fotel biurowy musi być odpowiednio wyprofilowany tak, aby odpowiadał naturalnej krzywiźnie kręgosłupa. Monitor komputera powinien być oddalony od pracownika około 70 cm. Dokładne przygotowanie stanowiska pracy pomoże przeciwdziałać wielu chorobom.

BHP stanowiska pracy

Przestrzeganie bhp stanowiska komputerowego jest ważne także dla pracowników. Warto pamiętać, że pracując przy komputerze, można nabawić się wielu chorób. Zagrożenia pracy przy komputerze to między innymi:

  • zwyrodnienia kręgosłupa,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • usztywnienia mięśni,
  • zaburzenia krążenia,
  • zaburzenia widzenia,
  • zawroty i bóle głowy,
  • dolegliwości natury psychicznej.

Dlatego pracownicy powinni pamiętać, że muszą zachować odpowiednią postawę. Przede wszystkim nie można się garbić. Wyprostowana postawa może pomóc w zapobieganiu zwyrodnień kręgosłupa. Warto również robić sobie kilka przerw, odwrócić wzrok od komputera, aby odpoczęły oczy. Krótkie spacery na pewno pomogą w odprężeniu całego ciała. Dobrym sposobem na przybliżenie oraz przypomnienie wszystkich powyższych zasad jest regularne przeprowadzanie kursów dotyczących ergonomii pracy.

Poprzedni artykułCzym jest darmowa pożyczka?
Następny artykułStylowe ubrania męskie w rozmiarze XXL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj