Kamery w biurze są jednym z najczęściej wybieranych środków zabezpieczeniowych. Nie tylko pozwalają na identyfikację ewentualnych włamywaczy, ale pełnią też funkcje prewencyjne. Przy wyborze monitoringu do biura warto uwzględnić sposób transmisji danych oraz konstrukcję poszczególnych urządzeń.
Jak wybrać monitoring do biura? Kamery analogowe vs monitoring IP
Stając przed wybraniem kamer do zabezpieczenia miejsca pracy, ważne jest wzięcie pod uwagę kilku kryteriów wyboru. Jednym z nich będzie rodzaj kamery ze względu na jej konstrukcję. Do zastosowań wewnętrznych stosować można bardzo wiele różnych urządzeń. Popularnością cieszą się kamery kopułowe, ponieważ mają największy możliwy kąt widzenia (360 stopni), a specjalna osłona sprawia, że nie jest możliwe uchwycenie, w którym kierunku w danym momencie spogląda obiektyw kamery. Oczywiście wewnątrz biura można zastosować też inne produkty, takie jak np. kamery tubowe, walcowe czy kompaktowe. Więcej przydatnych informacji o monitoringu i innych elementach systemów zabezpieczeń znajdziesz na stronie https://ivolta.pl.
Kolejnym istotnym kryterium będzie sposób transmisji danych. Każdy system monitoringu wymaga posiadania kilku rodzajów sprzętów – wideorejestratorów, dysków twardych, a w przypadku większych układów również rejestratorów i central alarmowych. Na rynku spotkać można kamery analogowe oraz monitoring IP. Te pierwsze, zgodnie z nazwą, przesyłają nagrywany obraz poprzez tradycyjny sposób fizyczny, czyli okablowanie. Kamery IP, wykorzystujące protokół internetowy, są znacznie nowszym rozwiązaniem. Dane przesyłane są przez internet. Nie należy mylić tej technologii z monitoringiem Wi-Fi. Ten ostatni wariant wykorzystuje wyłącznie sieć lokalną. Z tym też związanych jest kilka ewentualnych zagrożeń i niedogodności. Kamery oparte na sieci Wi-Fi mogą być poniekąd mniej bezpieczne pod względem ewentualnych działań sabotażowych. Nie umożliwiają podglądu w czasie rzeczywistym. Decydując się za to na zakup monitoringu IP, można podejrzeć miejsce pracy z dowolnego miejsca na świecie i o dowolnym czasie. Wymagania są bardzo skromne. Wystarczy jedynie posiadać telefon komórkowy z zainstalowanym oprogramowaniem producenta kamery oraz mieć bieżący dostęp do internetu.
Kamery w biurze a RODO – co warto wiedzieć?
Wprowadzenie do polskiego porządku prawnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku spowodowało liczne wątpliwości pracodawców, którzy pragną zainstalować monitoring w miejscu pracy. Taka czynność wciąż jest możliwa. Nie można jednak zainstalować monitoringu bez wiedzy pracowników. Informacje dotyczące celów nagrywania oraz sposobu i czasu przechowywania danych muszą zostać uwzględnione w regulaminie. Co więcej, każdy pracownik powinien wyrazić pisemną zgodę na bycie monitorowanym. Kamery nie mogą znajdować się w takich miejscach jak szatnie, pomieszczenia sanitarne, stołówki czy palarnie. W innym przypadku monitoring nie będzie zgodny z RODO.