Jak rozliczyć nadgodziny w służbie cywilnej?

Ustawa z dnia 16 czerwca 2023 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadziła zmiany w służbie cywilnej. Jedną z najważniejszych zmian jest sposób rozliczania nadgodzin. Jak to zrobić? Czy szkolenia kadrowe pomogą firmom w tym zakresie? Sprawdź.

Nowe zasady rozliczania nadgodzin

Od 1 stycznia 2024 roku pracownikowi służby cywilnej przysługuje:

  • Wynagrodzenie za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych
  • Czas wolny w tym samym wymiarze godzin za pracę w godzinach nadliczbowych wykonywaną w porze nocnej

Do końca grudnia 2023 roku za nadgodziny w służbie cywilnej członek korpusu służby cywilnej otrzymywał rekompensatę w postaci czasu wolnego w tym samym wymiarze godzin.

Wniosek o rekompensatę

Wniosek o rekompensatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych należy złożyć w formie pisemnej w postaci papierowej albo elektronicznej do dyrektora generalnego urzędu, za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego, w terminie 14 dni po dniu zakończenia okresu rozliczeniowego. 

Wniosek powinien zawierać:

  • Imię i nazwisko pracownika
  • Nazwę stanowiska służbowego
  • Okres rozliczeniowy
  • Liczbę godzin nadliczbowych
  • Wniosek o wypłatę wynagrodzenia lub czas wolny

Wymiar czasu pracy

Czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym, który nie jest dłuższy niż 4 miesiące. Warto jednak podkreślić, że obliczanie wymiaru czasu pracy jest również uwarunkowane ilością dni wolnych od pracy. Dlatego szkolenia kadrowe są tak bezcennym źródłem wiedzy dla działów zarządzania pracownikami, ponieważ umożliwiają im odnalezienie się w obowiązujących regulacjach.

Szkolenia kadrowe

Prawidłowe rozliczanie nadgodzin w służbie cywilnej jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania urzędów. Ważne jest, aby pracownicy działów kadrowych posiadali odpowiednią wiedzę i umiejętności w tym zakresie.

Centrum Verte oferuje szkolenia kadrowe, które pomagają w:

  • Zrozumieniu nowych przepisów dotyczących rozliczania nadgodzin
  • Prawidłowym rozliczaniu czasu pracy
  • Prowadzeniu dokumentacji związanej z czasem pracy

Podsumowanie

Nowe zasady rozliczania nadgodzin w służbie cywilnej są korzystne dla pracowników, którzy mogą teraz otrzymać wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Ważne jest, aby pracownicy działów kadrowych posiadali odpowiednią wiedzę i umiejętności w zakresie rozliczania nadgodzin, ponieważ w ten sposób wszystko zostanie zrealizowane zgodnie z przepisami prawa.

Poprzedni artykułSprzątanie biura — Wrocław. Jak wykonać je prawidłowo?
Następny artykułJak zagospodarować mały ogród przy domu jednorodzinnym?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj