Jak budować więź z niemowlakiem?

Okres oczekiwania na dziecko jest jednym z najważniejszych momentów w życiu kobiety. Więź pomiędzy mamą a dzieckiem nawiązuje się zanim jeszcze pojawi się ono na świecie. Warto wykorzystać ten czas na przygotowanie się do roli i zapewnienie niemowlakowi optymalnych warunków do zbudowania trwałej, bezpiecznej relacji z mamą. Jakie są zasady budowania relacji z dzieckiem? Postaw na bliskość.

Instynkt macierzyński

Naturalnie zaraz po przyjściu dziecka na świat zapomina się o bólach porodowych i pojawia się bardzo silny instynkt macierzyński. Dlatego nawet kobiety, które po raz pierwszy rodzą dziecko, intuicyjnie wiedzą, jak je przytulić i nakarmić. Bądź spokojna i rób to co podpowiada Ci serce. Maluch w tym momencie najlepiej czuje się w Twoim otoczeniu.

Jeśli Twój poród odbył się naturalnie, nie rozstawaj się z maluszkiem, pozwól mu ogrzać się Twoim ciepłem. Czas zaraz po urodzeniu jest również istotny z powodu wymiany flory bakteryjnej, znajdującej się na skórze matki i dziecka.

Jeśli miałaś cesarskie cięcie nie martw się, bliscy i personel medyczny zajmą się dzieckiem, a Ty daj sobie czas na powrót do pełnej sprawności.

Bliskość jest najważniejsza

Tuż po urodzeniu przytul noworodka, nie ma lepszej metody na rozpoczęcie nawiązywania więzi niż dotyk. Dla dziecka mama jest całym światem, a bliskość jest najprostszą i najbardziej naturalną metodą budowania więzi, daje dziecku spokój i bezpieczeństwo. Ze względów zdrowotnych Twoja bliskość również pomoże dziecku w szybszym uregulowaniu oddechu i tętna.

Moc przytulania

Przytulanie, głaskanie, kołysanie i pielęgnacja noworodka to doskonałe sposoby na uspokojenie go i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa, a także pobudzenie uwalniania oksytocyny, czyli hormonu miłości, który obniża poziom stresu i strachu u mamy i dziecka. Kontakt poprzez dotyk jest fundamentem więzi. Dziecko powinno mieć szansę nasycić się i rozkochać w bliskości, ponieważ to jej potrzebuje najbardziej. Czy wiesz, że dziecko zaraz po urodzeniu potrafi już chwytać? Spróbuj dotknąć jego dłoni lub łaskotać jego stópki i zobacz, jak zareaguje.

Celebracja karmienia

Karmienie dziecka to wyjątkowy czas, który warto celebrować. Blog parentingowy, to miejsce w którym zjedziemy dużo przydatnych informacji. Na wielu blogach parentingowych bardzo dużo uwagi poświęca się tematyce karmienia piersią, określając je jako najlepszy sposób na budowanie więzi. Pamiętaj jednak, że karmienie maluszka butelką da Ci również ogromną szansę na bliskość. Karmiąc butelką weź maluszka w ramiona, twój zapach oraz dotyk sprawią, że niezależnie od sposobu karmienia, stworzy się bardzo silna więź.

Relacja, która tworzy się poprzez karmienie daje podstawy do odczuwania przez dziecko bezwarunkowej miłości, która rozwija się najintensywniej zaraz po porodzie.

Bliskie relacje

Bliskie relacje z rodzicami są fundamentem tworzenia się miłości, akceptacji, poszanowania oraz harmonijnego rozwoju. Dzięki więzi z bliskimi dziecko jest pogodne, mniej płacze, lepiej śpi oraz czuje się bezpieczne. W przyszłości przełoży się to na bardziej trafne interpretowanie uczuć swoich jak i innych.

Wrażliwość na potrzeby dziecka

Nie daj się zwieść opowieściom, że dziecko musi się wykrzyczeć i że noszenie go na rękach to rozpieszczanie. Nic bardziej mylnego. Do roku czasu dziecku potrzeba pieszczot, przytuleń, kołysania w ramionach, noszenia. To przyśpiesza rozwój fizyczny, psychiczny i umysłowy.

Staraj się szybko reagować na potrzeby dziecka, nie pozwól by długo płakało To nieprawda, że płacz wentyluje płuca i uczy cierpliwości. Niemowlę traci poczucie bezpieczeństwa, bo przekonuje się, że jego apel może pozostać bez odpowiedzi.

Przyciągająca siła zapachu

Noworodek ma bardzo silnie rozwinięty zmysł węchu, odgrywa on istotną rolę w budowaniu więzi. Po narodzinach dziecko naturalnie wyczuwa zapach Twoich piersi – naukowcy uważają, że przyczyną tego zjawiska są gruczoły Montgomery’ego (niewielkie wypustki w otoczce, czyli ciemniejszym obszarze skóry wokół brodawki), które wydzielają olejki o zapachu przypominającym wody płodowe.

Dziecko jest w stanie rozpoznać zapach swojej mamy, oraz wyróżnić aromat mleka. Przytulanie i bliskość, które oddziałują także na zmysł węchu, wywołują wydzielanie oksytocyny, dodatkowo wspomagającej budowanie więzi i rozwój laktacji.

Dbaj o siebie

Nie da się być zaangażowaną mamą, okazywać bliskość, czułość, spędzać czas aktywnie z dzieckiem, jeśli sama jesteś wyczerpana. Zadbaj o siebie i swój komfort. Angażuj do pomocy bliskich, abyś mogła nabrać sił po wycieńczającym porodzie. Pamiętaj, stres bardzo źle wpływa na karmienie i laktację. Stres również jest przekazywany przez mamę dziecku. Nigdy nie porównuj się do innych mam. Każda z nas jest inna i dzieci też rodzą się z różnymi potrzebami i temperamentem.

Poprzedni artykułKonferencje, szkolenia – najlepsze miejsca w Polsce.
Następny artykułBezpieczne pożyczki online

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj