Zwiększanie efektywności produkcji – jak wykorzystywać wskaźniki wydajności?

Zbieranie i analiza danych oraz wprowadzanie usprawnień to podstawowe działania dla firm, które chcą utrzymać konkurencyjność rynkową. We współczesnych zakładach produkcyjnych, wraz z postępującą cyfryzacją i wdrażaniem nowoczesnych systemów do zarządzania produkcją, ilość gromadzonych danych rośnie z roku na rok. Jak wykorzystywać te dane by zwiększyć efektywność produkcji?

Wskaźniki wydajności produkcji

KPI (Key Performance Indicators) to inaczej kluczowe wskaźniki wydajności. W zależności od firmy, mierzone są najróżniejsze aspekty, jednak w zakładach produkcyjnych najczęściej wykorzystuje się wskaźnik OEE (Overall Equipment Effectiveness). Podczas jego wyliczania brane jest pod uwagę wiele aspektów wydajności a jednocześnie w prosty sposób, za pomocą jednej liczby odzwierciedla stopień wykorzystania parku maszynowego.

Wskaźnik OEE – co to jest i jak się go wylicza?

Wartość OEE, określana po polsku jako całkowita wydajność maszyn, przyjmuje postać wskaźnika procentowego. Wylicza się go przez pomnożenie trzech współczynników: dostępności, jakości i wydajności.

Praktyka wielu firm produkcyjnych i wdrożeniowych pokazuje, że to to właśnie dostępność maszyn w największym stopniu wpływa na końcową wartość OEE. Bardzo ważna jest przy tym poprawność obliczeń dotyczących dostępności. Odpowiednio zmierzone i odnotowane przestoje maszyn czy linii to podstawa, jednak nadal codziennością dla wielu zakładów produkcyjnych jest ręczne wprowadzanie danych tego typu. Wątpliwości budzi precyzja rejestracji czasu przestoju a także to czy operatorzy odnotowują to od razu czy raczej na koniec dnia spisują to co zapamiętali. Do tego dochodzą również mikro przestoje, których pracownicy nie zarejestrują, a które w ogólnym rozrachunku mogą obniżać efektywność nawet o kilka procent.

Jak zbierać dane?

Rzetelne wskaźniki, na bazie których będzie można podejmować strategiczne decyzje, wymagają automatycznego zbierania danych. Wykorzystując nowoczesne systemy do zbierania danych i oprogramowanie do zarządzania produkcją uzyskujesz pełny wgląd w sytuację na linii produkcyjnej.

Bardzo przydatny jest system SCADA, który nadzoruje przebieg procesu produkcyjnego. Sterowniki, połączone z urządzeniami z linii produkcyjnej, zbierają dane z całego obiektu, bezpośrednio z maszyn i urządzeń. Informacje te trafiają do systemu gdzie są gromadzone, przetwarzane i archiwizowane. System SCADA umożliwia zatem nie tylko precyzyjne wyliczenie OEE, ale także daje bieżący wgląd w przebieg produkcji, pozwala na analizę rzetelnych raportów i działania w oparciu o wnioski z nich wyciągnięte.

Klasyfikacja przyczyn przestojów

Posiadanie precyzyjnie wyliczonego OEE to dopiero początek drogi. Warto przyjrzeć się klasyfikacji przestojów – analizując dane dotyczące rodzaju wytwarzanego produkty, używanych komponentów oraz składu zespołu na danej zmianie można wykryć obszary, których czasem niewielkie zmiany mogą przynieść dobre i szybkie efekty.

System CMMS to doskonałe narzędzie, które pomoże podwyższyć omawiany wskaźnik OEE. Jego funkcjonalności pozwalają między innymi na:

  • szybkie i automatyczne zgłaszanie awarii z linii produkcyjnej,
  • swobodny, zdalny dostęp do informacji dotyczących konkretnego urządzenia czy maszyny.
  • wgląd w raporty zdarzeń i awarii, możliwość prześledzenia historii zgłoszeń serwisowych oraz czynności podjętych w danym temacie,
  • tworzenie harmonogramów prac remontowych i serwisowych ( wraz z automatycznymi powiadomieniami przypominającymi)

Wdrażając system CMMS od OptiMES zmniejszasz nakłady finansowe przeznaczane na infrastrukturę. Ograniczone do minimum ilość i czas awarii, napraw oraz nieplanowanych zdarzeń sprawia, że koszty maleją a wydajność wzrasta. Lepsze wykorzystanie parku maszynowego to wyprodukowanie większej ilości wysokiej jakości wyrobów w krótszym czasie i przy mniejszym marnotrawstwie materiałów. W ten sposób firma generuje wyższe zyski a klienci mogą cieszyć się nienaganną jakością.
Aby przekonać się jakie jeszcze korzyści możesz odnieść decydując się na system OptiMES już teraz skontaktuj się z naszym doradcą, który pomoże wybrać rozwiązania najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb.

fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here