Zwiększanie efektywności produkcji – jak wykorzystywać wskaźniki wydajności?

Zbieranie i analiza danych oraz wprowadzanie usprawnień to podstawowe działania dla firm, które chcą utrzymać konkurencyjność rynkową. We współczesnych zakładach produkcyjnych, wraz z postępującą cyfryzacją i wdrażaniem nowoczesnych systemów do zarządzania produkcją, ilość gromadzonych danych rośnie z roku na rok. Jak wykorzystywać te dane by zwiększyć efektywność produkcji?

Wskaźniki wydajności produkcji

KPI (Key Performance Indicators) to inaczej kluczowe wskaźniki wydajności. W zależności od firmy, mierzone są najróżniejsze aspekty, jednak w zakładach produkcyjnych najczęściej wykorzystuje się wskaźnik OEE (Overall Equipment Effectiveness). Podczas jego wyliczania brane jest pod uwagę wiele aspektów wydajności a jednocześnie w prosty sposób, za pomocą jednej liczby odzwierciedla stopień wykorzystania parku maszynowego.

Wskaźnik OEE – co to jest i jak się go wylicza?

Wartość OEE, określana po polsku jako całkowita wydajność maszyn, przyjmuje postać wskaźnika procentowego. Wylicza się go przez pomnożenie trzech współczynników: dostępności, jakości i wydajności.

Praktyka wielu firm produkcyjnych i wdrożeniowych pokazuje, że to to właśnie dostępność maszyn w największym stopniu wpływa na końcową wartość OEE. Bardzo ważna jest przy tym poprawność obliczeń dotyczących dostępności. Odpowiednio zmierzone i odnotowane przestoje maszyn czy linii to podstawa, jednak nadal codziennością dla wielu zakładów produkcyjnych jest ręczne wprowadzanie danych tego typu. Wątpliwości budzi precyzja rejestracji czasu przestoju a także to czy operatorzy odnotowują to od razu czy raczej na koniec dnia spisują to co zapamiętali. Do tego dochodzą również mikro przestoje, których pracownicy nie zarejestrują, a które w ogólnym rozrachunku mogą obniżać efektywność nawet o kilka procent.

Jak zbierać dane?

Rzetelne wskaźniki, na bazie których będzie można podejmować strategiczne decyzje, wymagają automatycznego zbierania danych. Wykorzystując nowoczesne systemy do zbierania danych i oprogramowanie do zarządzania produkcją uzyskujesz pełny wgląd w sytuację na linii produkcyjnej.

Bardzo przydatny jest system SCADA, który nadzoruje przebieg procesu produkcyjnego. Sterowniki, połączone z urządzeniami z linii produkcyjnej, zbierają dane z całego obiektu, bezpośrednio z maszyn i urządzeń. Informacje te trafiają do systemu gdzie są gromadzone, przetwarzane i archiwizowane. System SCADA umożliwia zatem nie tylko precyzyjne wyliczenie OEE, ale także daje bieżący wgląd w przebieg produkcji, pozwala na analizę rzetelnych raportów i działania w oparciu o wnioski z nich wyciągnięte.

Klasyfikacja przyczyn przestojów

Posiadanie precyzyjnie wyliczonego OEE to dopiero początek drogi. Warto przyjrzeć się klasyfikacji przestojów – analizując dane dotyczące rodzaju wytwarzanego produkty, używanych komponentów oraz składu zespołu na danej zmianie można wykryć obszary, których czasem niewielkie zmiany mogą przynieść dobre i szybkie efekty.

System CMMS to doskonałe narzędzie, które pomoże podwyższyć omawiany wskaźnik OEE. Jego funkcjonalności pozwalają między innymi na:

  • szybkie i automatyczne zgłaszanie awarii z linii produkcyjnej,
  • swobodny, zdalny dostęp do informacji dotyczących konkretnego urządzenia czy maszyny.
  • wgląd w raporty zdarzeń i awarii, możliwość prześledzenia historii zgłoszeń serwisowych oraz czynności podjętych w danym temacie,
  • tworzenie harmonogramów prac remontowych i serwisowych ( wraz z automatycznymi powiadomieniami przypominającymi)

Wdrażając system CMMS od OptiMES zmniejszasz nakłady finansowe przeznaczane na infrastrukturę. Ograniczone do minimum ilość i czas awarii, napraw oraz nieplanowanych zdarzeń sprawia, że koszty maleją a wydajność wzrasta. Lepsze wykorzystanie parku maszynowego to wyprodukowanie większej ilości wysokiej jakości wyrobów w krótszym czasie i przy mniejszym marnotrawstwie materiałów. W ten sposób firma generuje wyższe zyski a klienci mogą cieszyć się nienaganną jakością.
Aby przekonać się jakie jeszcze korzyści możesz odnieść decydując się na system OptiMES już teraz skontaktuj się z naszym doradcą, który pomoże wybrać rozwiązania najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb.

fot. materiały prasowe

Poprzedni artykułFundamenty strategii sprzedaży dla B2B
Następny artykułJak dobrze wybrać ubezpieczenie samochodu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj