Łańcuchy – ich rodzaje i zastosowanie w przemyśle

Produkcja łańcuchów do zastosowania w przemyśle to gałąź z bogatą historią i tradycją. Jest to także spory rynek zbytu i adekwatna oferta producentów łańcuchów. W dzisiejszym artykule przedstawimy różne rodzaje i zastosowania.

Łańcuchy transportowe – odciągi łańcuchowe

Ten typ łańcuchów znajduje zastosowanie w transporcie dużych i ciężkich ładunków. Fachowa nazwa to odciągi łańcuchowe jednakże określenie najczęściej stosowane to łańcuchy transportowe. Znalazły one zastosowanie w takich dziedzinach jak budownictwo, rolnictwo a także górnictwo. Mogą one występować w różnorodnej konstrukcji – jedno lub dwuczęściowej, w zależności od przeznaczenia.

Łańcuch transportowy zbudowany jest z napinacza grzechotkowego, łańcucha i haków skracających. Charakteryzują się modułową budową co dodatkowo zwiększa praktyczność użycia i pozwala na różnorodne konfiguracje. W związku z wymagającymi warunkami pracy, stawia się na łańcuchy transportowe spełniające szereg norm bezpieczeństwa. W tym przypadku normę NP-EN 12195-3.

Łańcuchy transmisyjne

Najczęściej spotykanym typem łańcucha transmisyjnego jest łańcuch rolkowy. Znajduje on szerokie zastosowanie w przemyśle przez wzgląd na niezawodną i bezpieczną pracę oraz możliwość osiągania wysokiej prędkości obrotowej układu z zastosowaniem łańcucha. Oprócz łańcuchów rolkowych łańcuchy transmisyjne występują także jako łańcuchy tulejkowe. Są one niskoobrotowymi łańcuchami mającymi zastosowanie przy przekładniach nie wymagających dużych prędkości pracy.

Ich niewątpliwą zaletą natomiast jest możliwa aplikacja w trudniejszych warunkach, o podwyższonej temperaturze lub wilgotności.

Łańcuchy napędowe

Łańcuchy od lat stosowane były w przemyśle jako środek przenoszenia napędu. Trwałość i niezawodność konstrukcji oraz odpowiednie dobranie do konkretnego zastosowania gwarantuje jego długoletniość. Łańcuchy napędowe dostępne są w wielu rodzajach różniących się budową i przeznaczeniem. Należy tutaj wymienić łańcuchy drabinkowe, płytkowe oraz pierścieniowe.

Łańcuchy z zabierakami

Specyficznym zastosowaniem łańcuchów jest konstrukcja o nazwie łańcuch z zabierakami. Są to najczęściej łańcuchy rolkowe wyposażane w elementy zabierające, który rozmieszczenie może być dostosowane do potrzeb technologicznych danego przedsiębiorstwa.

Specjalistyczne rozwiązania

Odpowiedni dobór łańcucha transportowego do przeznaczenia i warunków pracy stanowi kluczową rolę. Tylko optymalne rozwiązanie minimalizuje ewentualne problemy eksploatacyjne. O tym jak bardzo wymagający i specjalistyczny jest rynek łańcuchów może świadczyć fakt, że przykładowo jeden tylko producent, firma Renold w jednym rozmiarze łańcuchowym 16B1, wykonuje 7 odmian łańcucha. Wersję SD dla przeciętnych warunków pracy, wersja BlueBox lub AS dla trudnych warunków pracy i wersja Synergy dla bardzo trudnych warunków pracy (bardzo duże obciążenie dynamiczne i statyczne). Oprócz tego w ofercie, dla tego samego rozmiaru znajdą się: wersja bezobsługowa Syno, wersja do dużych zapyleń Sovereign.

Poprzedni artykułBramy garażowe
Następny artykułGdzie kupić mop parowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj