Robotyzacja po pandemii

Kryzys gospodarczy spowodowany koronawirusem uświadomił jeszcze bardziej firmom produkcyjnym potrzebę automatyzacji produkcji. Braki kadrowe spowodowane zachorowaniami i kwarantannami były utrapieniem dla pracodawców. Jak wypada Polska na świecie jeśli chodzi o robotyzację?

Polska stanowi bardzo dynamiczny rynek jeśli chodzi o rozwój robotyki. Daleko nam jednak do światowych liderów. Najszybciej rozwijający się pod tym względem to oczywiście Chiny. W 2019 roku zainstalowano tam ponad 140 000 robotów. Jeśli chodzi o samą Europę – z Niemcami na czele – to liczba robotów wzrosła o ponad 40 tysięcy. Te dwie liczby pokazują jak duże inwestycje w automatyzacje są realizowane w państwie środka.

W Polsce rocznie instaluje się ponad 2500 robotów co i tak plasuje nas w TOP 20 jeśli chodzi o dynamikę wzrostu. Rok 2020 przyniósł spadek tendencji wzrostowej, ale analitycy przewidują znaczne ożywienie w drugiej połowie 2021, a osiągnięcie tendencji wzrostowej większej niż przed pandemią w roku 2022 i 2023.

Roboty przemysłowe służą do automatyzacji takich procesów jak spawanie, paletyzowanie, montaż czy malowanie. Są nieporównywalnie bardziej precyzyjne i wydajniejsze niż człowiek jeśli chodzi o prace powtarzalne.

Jakie są rodzaje robotów i gdzie się je najczęściej stosuje?

Jeśli chodzi o roboty kartezjańskie – są to roboty, które pracują w prostokątnym układzie współrzędnych. Przypomina w działaniu maszynę CNC.

Roboty sferyczne i cylindryczne istnieją już w zasadzie tylko z nazwy w dzisiejszych czasach nie są stosowane. Rynek zdecydowanie zdominowały roboty antropomorficzne (przegubowe) oraz roboty SCARA. Pewnym charakterystycznym typem robotów często wykorzystywanym w przemyśle są roboty DELTA.

Roboty przegubowe są wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z takimi procesami jak spawanie, paletyzowanie czy montaż. Najbardziej typowym rozwiązaniem jest robot 6 osiowy, ale ilość osi można zwiększać poprzez dodawanie tzw. osi zewnętrznych (tor jezdny, obrotnik itp.) znacznie zwiększając jego możliwości zasięgu pracy. Oś taka jest sterowana także ze sterownika robota co pozwala na jej pełną synchronizację podczas pracy.

Roboty SCARA są stosowane na liniach gdzie jest wymagana duża wydajność procesu montażu (szybkość działania). Mają jednak one ograniczone możliwości manipulacji gdyż posiadają mniejszą ilość stopni swobody.

Roboty DELTA są stosowane w przypadku małych ciężarów do rozwiązań pick&place, ale za to są bardzo szybkie.

Poprzedni artykułZnaczenie metod i technologii produkcji rolnej dla jakości warzyw
Następny artykułDobry pracownik na wagę złota

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj