Znaczenie metod i technologii produkcji rolnej dla jakości warzyw

Współcześni konsumenci stawiają bardzo wysokie wymagania producentom żywności. Wybierając produkty spożywcze, nie godzą się na kompromisy – owoce i warzywa muszą wyglądać zdrowo, świeżo, dorodnie i takie właśnie być. Jeśli wizualnie atrakcyjny produkt okaże się niesmaczny, klient nie wróci do sklepu. Wysoka jakość i smakowitość, a nie cena przywiązuje klientów do sprzedawcy artykułów spożywczych.

Ocena jakości warzyw

Rozważania na temat wpływu technologii uprawy na jakość warzyw trzeba zacząć od zdefiniowania pojęcia jakości żywności. Artykuły spożywcze muszą spełniać wymagania konsumentów odnośnie dostępności, atrakcyjności sensorycznej – a więc m.in. smaku i wyglądu, a obecnie przede wszystkim zdrowotności. Ten ostatni aspekt, choć najtrudniejszy w ocenie, ma największe znaczenie dla konsumentów. Warzywa muszą być zdrowe, a więc dostarczać konsumentom składników odżywczych i być bezpieczne. Ponieważ samodzielna ocena zdrowotności świeżych warzyw jest dla ostatecznego odbiorcy niemożliwa, sposób uprawy jest regulowany prawnie. Poza tym, że producenci żywności muszą spełniać konkretne wymagania, mogą korzystać też z programów certyfikacyjnych, które uwiarygadniają jakość wytwarzanych przez nich płodów rolnych (np. Global G.A.P.).

Wpływ technologii produkcji na jakość warzyw

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w gospodarstwach rolnych jest koniecznością. Z jednej strony sprzyja efektywności uprawy, z drugiej zaś przekłada się na jakość plonów. Zaawansowane systemy kontroli składu gleby czy nawadniania pól pozwalają nam szybko reagować na ewentualne problemy, wynikające np. z niekorzystnej pogody i ustalić idealny moment rozpoczęcia zbiorów. Dzięki inwestycji w nowoczesną linię sortowniczą i rozbudowę przechowalni dziś jesteśmy w stanie dłużej przechowywać warzywa bez uszczerbku na ich jakości – opowiada ekspert z Gospodarstwa Rolnego Stanisława Kuduka.

Innowacyjne gospodarstwo rolne korzysta nie tylko z nowoczesnych maszyn polowych. Dla zapewnienia wysokiej jakości warzyw najważniejsze jest spełnienie wymagań glebowych. Dlatego najlepsze przedsiębiorstwa rolne pozostają w stałej współpracy z zewnętrznymi jednostkami badawczymi lub inwestują we własne laboratoria, umożliwiające bieżącą kontrolę składu gleby. Takie działania pozwalają na optymalny dobór gatunków uprawianych roślin, a także nawozów; zapobiegają nadmiernemu zużyciu tych ostatnich, co sprzyja nie tylko bezpieczeństwu żywności, ale też ekologii.

Kolejnym istotnym obszarem innowacji w produkcji rolnej jest sposób przechowywania zbiorów. Warzywa należą do produktów wrażliwych i nietrwałych, co dla wytwórcy oznacza konieczność jak najszybszego zbycia towaru i stwarza poważne ograniczenia w zasięgu dystrybucji. Rozwiązaniem ww. problemów jest stosowanie nowoczesnych magazynów, umożliwiających przechowywanie produktów w atmosferze kontrolowanej, ale także uprawa nowych odmian o większej odporności na choroby grzybowe i przez to nadających się do dłuższego przechowywania.

Stosowanie nowoczesnych metod oraz technologii w produkcji rolnej służy jednocześnie zwiększeniu konkurencyjności gospodarstwa i poprawie jakości warzyw. W obecnej sytuacji rynkowej jest nie tylko najlepszym z możliwych rozwiązań, ale też warunkiem niezbędnym dla rozwoju przedsiębiorstw rolnych.

Poprzedni artykułIle kosztuje sklep dropshipping?
Następny artykułRobotyzacja po pandemii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj