Strug elektryczny – jaki wybrać?

W szybkiej i precyzyjnej obróbce drewna może pomóc strug elektryczny. To na tyle uniwersalne narzędzie, że pozwala wykonać wiele różnych czynności z drewnem. Warto wziąć pod uwagę zakup takiego urządzenia.

Strug elektryczny jest jednym z podstawowych narzędzi ułatwiających obróbkę drewna. Takie elektronarzędzie używane jest zarówno przez profesjonalistów, jak i majsterkowiczów. Na rynku można znaleźć tak wiele modeli i typów strugów elektrycznych, że każdy znajdzie dla siebie odpowiednie narzędzie. Aby jednak tak się stało, trzeba wiedzieć, na jakie parametry zwracać uwagę. Jeśli źle dobierzemy strug elektryczny, nie wykorzystamy w pełni jego możliwości. Jakie zatem parametry są ważne?

Strugi elektryczne – działanie i zastosowanie

Zanim napiszemy, na co należy zwracać uwagę, kupując strugi elektryczne, trzeba wyjaśnić, jak działa i do czego dokładnie służy takie narzędzie. Jeśli chcielibyśmy szukać przodka struga elektrycznego, trzeba by wskazać hebel. W przypadku struga idea działania jest podobna, ale nie trzeba wkładać dużego wysiłku w jego obsługę. W tym elektronarzędziu element roboczy składa się z wałów, na których zamontowane są ostrza. Wały z ostrzami są napędzane silnikiem elektrycznym. Gdy przesuwamy strug z ruchomym nożem po powierzchni deski, ostrze zdziera wierzchnią warstwę drewna.

Co można zrobić za pomocą strugu? Przede wszystkim wykonywane jest struganie. Powierzchnia drewna jest zdzierana na wybraną głębokość. W ten sposób można ją dostosować do wybranych parametrów i poddać potem dalszej obróbce. Za pomocą strugu można także frezować krawędzie bez potrzeby używania frezarki. Strugi sprawdzają się także przy wręgowaniu (tworzenie wgłębień wzdłuż obrabianego materiału) i to na bardzo różną głębokość. Takie narzędzie pozwala również precyzyjnie skracać i przycinać deski oraz inne elementy drewniane.

Jak moc narzędzia?

Jednym z najważniejszych parametrów strugu jest jego moc. Ściślej pisząc, chodzi o moc silnika. Należy ją dobrać do planowanych prac. W przypadku obróbki twardego drewna moc narzędzia powinna być wysoka. Im większa moc, tym szybciej będzie można wykonać pracę. Należy jednak pamiętać o jednej ważnej kwestii – duża moc to często duży ciężar narzędzia i jego mała poręczność. To może być problem, gdy wymagana jest bardzo duża precyzja obróbki. Jaką zatem moc wybrać? Do hobbystycznego, domowego użytku powinien wystarczyć model 500 W. Natomiast przy profesjonalnych pracach nierzadko trzeba postawić na dwa razy mocniejsze modele.

Ostrza

Strugi elektryczne mogą być jednoostrzowe, dwuostrzowe lub trzyostrzowe. Wszystkie one wykonywane są z węglików spiekanych. Wydawałoby się, że im więcej ostrzy, tym lepiej. Poniekąd tak, ale jest pewne zastrzeżenie. Dwuostrzowe i trójostrzowe bardzo dobrze radzą sobie nawet z najtwardszym drewnem, jednak takim strugiem bardzo trudno się operuje. Wszystko dlatego, że wiele ostrzy stawia duży opór. Często zatem są polecane modele jednoostrzowe. Po pierwsze mamy tu bardzo mały opór przy skrawaniu, po drugie – osiągamy lepsze efekty strugania, które co prawda jest wolne, ale za to bardzo precyzyjnie. Przy jednym ostrzu nie występuje prawie bicie. Do tego wymiana jednego ostrza jest tańsza niż kilku.

Inne parametry

Co jest jeszcze ważne w przypadku strugów elektrycznych? Na pewno istotna jest maksymalna głębokość strugania. Nie wszystkie modele mają taki sam zakres. Niektóre pozwalają na struganie o maksymalnej głębokości 2 mm, inne – zdecydowanie głębiej.

Należy także zwrócić uwagę na liczbę obrotów głowicy na minutę. Ten parametr decyduje o szybkości pracy narzędzia. Im większa liczba obrotów, tym większa precyzja strugania. Nie bez znaczenia jest także szerokość głowicy, która przekłada się na szerokość strugania. Najwygodniejsza w użytkowaniu jest oczywiście szeroka głowica. Warto jednak mieć pod ręką także model strugu wąski do miejsc trudnodostępnych.

Dodatkowe funkcje i akcesoria

Najlepiej wybrać model strugu elektrycznego, który ma dodatkowe funkcje i akcesoria. Praktycznym rozwiązaniem jest na przykład stopka parkująca. Dzięki niej można bezpiecznie odłożyć strug, nie czekając, aż wał z ostrzem się zatrzyma. Przy okazji taka stopka chroni ostrze przed uszkodzeniem.

Wygodnym rozwiązaniem jest także system odsysania wiórów lub system ich wydmuchu. Do takiego zacisku podłącza się odkurzacz warsztatowy. Bezpieczeństwo użytkowania zwiększa hamulec elektryczny, który pozwala natychmiast zatrzymać głowicę strugu, gdy ostrze natrafi na przeszkodę.

Jak używać strugu elektrycznego?

Obsługa strugu elektrycznego nie jest skomplikowana. Najpierw ustawiamy głębokość zdzierania powierzchni. Potem trzeba umieścić strug na obrabianym materiale. Dopiero wtedy włączamy urządzenie. W czasie obróbki stopa narzędzia musi być dociskana do powierzchni drewna. Strug przesuwa się powolnym, ale jednostajnym ruchem. Przy odrywaniu strugu od powierzchni nacisk kierujemy na tylną część stopy narzędzia.

Strug elektryczne to narzędzie praktyczne, pozwalające znacznie przyspieszyć obróbkę drewna. Zamiast używać tradycyjnego hebla lub dłuta, lepiej postawić na takie właśnie elektronarzędzie.

Więcej dowiesz się na https://phuabc.com.pl/elektronarzedzia/strugi-i-grubosciowki

Poprzedni artykułJak zabezpieczyć biuro? Monitoring w miejscu pracy
Następny artykułCzym może zajmować się agencja marketingowa i dlaczego jej potrzebujesz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj