Faktoring dla firm budowlanych i transportowych – niezbędne narzędzie finansowania

Firmy budowlane i transportowe – małe, średnie czy duże – stanowią bardzo ważną gałąź gospodarki. Dają tysiące miejsc pracy i gwarantują usługi milionom ludzi. Same jednak często borykają się z problemami finansowymi, bo zarówno branża budowlana, jak i transportowa uznawane są za trudne. Dlatego w przypadku firm z tych sektorów faktoring może okazać się niezbędnym narzędziem finansowania, który – w skrajnych przypadkach – nawet ratuje przedsiębiorstwa przed bankructwem.

Budowlana i transportowa – czemu to trudne branże?

W branży budowlanej i transportowej zazwyczaj wykonywane są kontrakty na spore sumy, a projekty trwają nawet latami. Ogromna skala przedsięwzięć wiąże się z proporcjonalnie dużymi kosztami. W budownictwie w pierwszej kolejności trzeba wyłożyć środki, aby zrealizować budowę – zamówić materiały, opłacić pracowników na budowie przez kilka miesięcy czy dłużej, a zapłata przychodzi w partiach czy na sam koniec, dopiero po zrealizowaniu całości zlecenia.

Z kolei w branży transportowej najpierw dostarcza się towary, a potem wystawia za fracht fakturę. Co jednak szczególnie utrudnia funkcjonowanie w tych branżach, to zwyczaj wystawiania faktur z długim terminem płatności: 30, 60 czy aż 90 dni. Ponieważ kwoty są wysokie, to terminy są odraczane. Powoduje to nierzadko zatory płatnicze w firmach i brak środków na bieżącą działalność.

Faktoring dla firm budowlanych i transportowych – konieczność, nie fanaberia

Z powyższych powodów faktoring jest niemal koniecznością dla firm budowlanych i transportowych. Ta usługa finansowa pozwala im uzyskać od ręki środki z wystawionych faktur. Finansuje je faktor, który przejmuje w ramach cesji należności. Faktorant, czyli firma podpisująca umowę o uzyskanie finansowania, rozlicza się z faktorem po uzyskaniu zapłaty od kontrahenta w przypadku faktoringu cichego lub kontrahent bezpośrednio spłaca fakturę u faktora w faktoringu jawnym.

Dzięki faktoringowi firmy nie muszą czekać 30, 60 czy 90 dni i mają od razu pieniądze na opłatę kosztów stałych, realizację kolejnych zamówień czy inwestycję. Bardzo często to ratunek dla firm przed popadnięciem w problemy finansowe.

Jednak faktoring w branży budowlanej i transportowej ma też inne zalety – sprawdź poniżej, jakie korzyści przynosi faktoring przedsiębiorstwom z tych gałęzi gospodarki.

Co da faktoring firmie budowlanej?

Firmy budowlane dzięki faktoringowi mogą:

  • Od razu po wykonaniu robót i wystawieniu faktur uzyskać środki na wypłaty dla pracowników, materiały na dalsze etapy budowy czy rozpoczęcie nowego zlecenia, podatki, składki ZUS i inne opłaty.
  • Nawiązać współpracę z dużymi partnerami, którzy zazwyczaj wymagają faktur z długim terminem spłaty.
  • Uzyskać rabaty od kontrahentów na materiały budowlane – dzięki zwolnionej gotówce mogą kupować dużo partie materiałów i targować się o rabaty ilościowe.
  • Dostać wsparcie finansowe, bez zmniejszenia zdolności kredytowej firmy.
  • Nie naruszać dobrych relacji biznesowych, jeśli zdecydują się na faktoring cichy, w którym zachowana jest dyskrecja i kontrahent nie dowiaduje się o umowie faktoringowej.

Co da faktoring firmie transportowej?

Firmy transportowe dzięki faktoringowi mogą:

  • Otrzymać gotówkę w kilka minut po skończonym frachtu co pozwoli opłacić leasing, zakup paliwa, koszty ewentualnych napraw samochodów, podatki, składki ZUS czy pokryć wypłaty pracowników.
  • Zwiększyć konkurencyjność na rynku dzięki brakowi zatorów płatniczych.
  • Zachować doskonałe relacje z klientami w przypadku faktoringu cichego, w którym zachowana jest dyskrecja.
  • Utrzymać wysoką zdolność kredytową firmy, bo przy faktoringu nie jest ona zmniejszana, co pozwala w dalszym ciągu planować duże inwestycje, takie jak zakup nowej floty czy rozszerzenie działalności na inne kraje.

Przedsiębiorco, pozwól sobie pomóc!

Wymagająca branża nie oznacza, że firma musi być skazana na ciągłe trudności finansowe i walkę o przetrwanie. Warto dać sobie pomóc – korzystanie z faktoringu jest doskonałym przykładem na to, jak właściwa usługa finansowa może przynieść liczne korzyści nawet przedsiębiorstwom działającym w tak trudnych środowiskach, jak budowlane czy transportowe.

fot. materiały prasowe

Poprzedni artykułCzym może zajmować się agencja marketingowa i dlaczego jej potrzebujesz?
Następny artykułNa czym polega rejestracja numeru na kartę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj