Zaświadczenie o niekaralności – w jakich sytuacjach może być wymagane?

Zaświadczenie o niekaralności jest specyficznym dokumentem, wymaganym dość często w różnych sytuacjach związanych z podjęciem pracy zarobkowej. Koniecznie może być wymagane od osób chcących podjąć zatrudnienie w branży prawniczej, ochroniarskiej czy też oświatowej i instytucjach państwowych.

Czym dokładnie jest zaświadczenie o niekaralności? Zaświadczenie potwierdza fakt, że dana osoba nie została skazana wyrokiem prawomocnym. Ponadto stwierdza, że jej dane nie figurują w Krajowym Rejestrze Karnym (KRK). Dokument ten jest wymagany bardzo często przez pracodawcę, chcącego mieć pewność, że potencjalny pracownik nie jest widoczny właśnie w KRK. Zdarza się, że taki wymóg wynika ze specyficznych zapisów prawa krajowego. W niektórych sytuacjach bowiem prawo dopuszcza dane osoby do wykonywania pracy jedynie w przypadku potwierdzenia ich niekaralności. Właśnie w takich momentach okazanie aktualnego wypisu z Krajowego Rejestru Karnego jest często jedyną opcją, aby to szybko i rzetelnie sprawdzić. Zdarza się także, że takie wymogi regulują nie tylko kwestie prawne, ale także przepisy wewnętrzne w danej firmie.

Odpis z Krajowego Rejestru Karnego wymagany może być także w momencie rozpoczynania pracy za granicą lub nawet samego starania się o posadę. Potencjalny pracodawca chcąc sprowadzić do swojego kraju osobę z zagranicy chciałby na pewno sprawdzić wcześniej jak najwięcej informacji o niej lub o nim. Dlatego też bardzo często samo zaświadczenie o niekaralności, wydawane oryginalnie w języku polskim może nie wystarczyć. Pojawia się konieczność przetłumaczenia jego treści lub/oraz jego legalizacja. To ostatnie często jest niezbędne właśnie w celu obrotu prawnego danym dokumentem poza granicami kraju jego wystawienia.

 wizaserwis.pl

Zdarza się także często, że prośba o udzielenie informacji na temat karalności potencjalnego pracownika jest niezbędna do dołączenia do pozostałych dokumentów w aplikacji wizowej. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku aplikowania o wizę pracowniczą do Brazylii czy o pozwolenie na wydanie wizy pracowniczej do Chin. Potrzebne jest także w niektórych rodzajach wizy do Arabii Saudyjskiej.

Wiemy już czym takie zaświadczenie jest oraz w jakich sytuacjach może być wymagane. Jednak gdzie dokładnie można je uzyskać? Wypis z Krajowego Rejestru Karnego można pobrać między innymi w punkcie informacyjnym Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Jednak taka opcja może wiązać się z dłuższym czasem oczekiwania. Zdecydowanie szybciej jest pobrać ten dokument w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego w Warszawie, na ul. Czerniakowskiej 100.

Z jakimi kosztami musimy się liczyć chcąc pobrać zaświadczenie o niekaralności? Samo uzyskanie dokumentu to koszt 30 zł, jeśli robimy to osobiście. W sytuacji natomiast, gdy nie możemy tego dokonać indywidualnie możemy opłacić 17 zł za pełnomocnictwo do uzyskania tych informacji. Wtedy możemy o to poprosić np. znajomego czy pracownika firmy zajmującej się na co dzień takimi zleceniami. Warto wybraź firmę pośredniczącą w legalizacji dokumentów z siedzibą w Warszawie. Lokalizacja ich biura wpływa na to, że mogą w stosunkowo krótkim czasie pobrać w naszym imieniu zaświadczenie oraz jeśli będzie to konieczne to też je zalegalizować lub przetłumaczyć. Warto rozważyć opcję dotyczącą skorzystania z pośrednictwa firmy specjalizującej się w tym ze względu na potencjalne koszty podróży do Warszawy. Zwłaszcza gdy również oprócz zaświadczenia musimy je także zalegalizować czy przetłumaczyć to może się okazać, że będziemy musieli kilka razy jeździć do stolicy. Jak można skorzystać z usług takiej firmy? Podstawą jest uzupełnienie wniosku, podpisanie go i odesłanie w oryginale kurierem lub pocztą na adres danej firmy.

Czas oczekiwania na dokument zaświadczenia o niekaralności zależy w dużej mierze od tego, w którym miejscu składamy wniosek o wypis z rejestru karnego. Może to być załatwione nawet w ciągu jednego dnia roboczego. Korzystając z usług firmy zajmującej się tym na co dzień mamy pewność fachowej i szybkiej procedury.

Poprzedni artykułJaki piec do pizzy wybrać?
Następny artykułSzafka na klucze – kluczowe wyposażenie firmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj