Świeżo upieczeni kierowcy często kojarzą skróty OC i AC wyłącznie z nazwy. Czas nadrobić tę zaległość, ponieważ ubezpieczenie pojazdu jest częściowo obowiązkowe i warto zorientować się w zakresie poszczególnych polis na długo przed zakupem i rejestracją auta. W końcu chodzi o ponoszone przez nas koszty, ograniczanie ryzyka i bezpieczeństwo finansowe. Na czym polegają różnice pomiędzy ubezpieczeniami OC i AC?
Obowiązkowe OC i dobrowolne autocasco
Ubezpieczenie OC (odpowiedzialność cywilna) to jedyne w Polsce obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jest przypisane do samochodu, a nie do jego właściciela. Musi zostać wykupione najpóźniej w dniu rejestracji auta, a za uchybienie w tej kwestii grożą wysokie kary. Ubezpieczenie OC chroni kierowcę pojazdu przed ewentualnymi roszczeniami osób poszkodowanych w spowodowanych przez niego wypadkach i innych zdarzeniach.
Polisa AC, czyli autocasco, jest dobrowolna. Decydują się na nią przede wszystkim właściciele nowych i wartościowych pojazdów, choć nierzadko bywa przydatna również w przypadku starszych aut. Zadaniem polisy AC jest ochrona właściciela pojazdu przed kosztami i stratami wynikającymi z kradzieży auta, spowodowanego wypadku czy uszkodzenia na skutek aktów wandalizmu lub warunków pogodowych.
Ścisły zakres OC i szeroki wachlarz możliwości w przypadku AC
Zakres polisy OC jest w polskim prawie regulowany ustawowo, dlatego wszystkie polisy mają podobną konstrukcję i tę samą wartość. Polisa opiewa na sumę gwarancyjną w wysokości ponad 1 miliona euro, jeśli chodzi o szkody na mieniu oraz ponad 5 milionów euro w przypadku szkód na osobach. Ubezpieczyciel finansuje między innymi koszty leczenia, rehabilitacji poszkodowanych, ewentualne renty i odszkodowania, jak również naprawę pojazdu lub innego uszkodzonego mienia.
Zakres polisy AC zależy natomiast od ubezpieczyciela. Poszczególne towarzystwa mogą prezentować swoim klientom znacznie różniące się od siebie oferty. Standardowo polisa ubezpiecza nas od kradzieży, aktów wandalizmu i szkód spowodowanych przez kierowcę w wypadkach. Znaczne różnice występują jednak w sposobie rozliczenia szkody, który może być gotówkowy lub bezgotówkowy, używany w częściach zamiennych, a także w wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela. Z tych względów przed zakupem polisy zdecydowanie warto zapoznać się w szczegółach z dokumentem OWU.
Kiedy warto wykupić również AC i jak znaleźć korzystną ofertę ubezpieczenia pojazdu?
Polisa OC jest obowiązkowa, a jej zakres ściśle określony w prawie, dlatego często decydujemy się na najtańszą ofertę. Bywa to dobrą strategią, ale nie zawsze, bo zdarza się, że za symboliczną kwotę ubezpieczyciel jest w stanie zaoferować nam dodatkowe usługi, takie jak pakiet assistance czy NNW. Kiedy natomiast warto zdecydować się na ubezpieczenie AC? Z pewnością wtedy, gdy posiadamy dość nowe i wartościowe auto, którego kradzież lub uszkodzenie oznaczałoby ogromną stratę finansową. W przypadku starszych pojazdów warto oszacować ryzyko związane z kradzieżą i nieszczęśliwym zdarzeniem.
Kluczem do sukcesu jest porównanie dużej liczby ofert, co umożliwia między innymi kalkulator ubezpieczeniowy dostępny pod tym adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe prowadzi nieco inną politykę i oferuje nieco inne ceny. Z pewnością AC warto wykupić w pakiecie z OC, co przełoży się na niższe koszty. Z reguły tańsze są również polisy kupowane przez internet.