Jakość powietrza ma duży wpływ na nasze samopoczucie, koncentrację, odporność i ogólny stan organizmu. Warto więc pochylić się nad problemem zanieczyszczeń, by zadbać o siebie i swoich najbliższych. Co możemy zrobić?
Jako jednostka niewiele jesteśmy w stanie zrobić z powietrzem, jakie jest na zewnątrz. Możemy co najwyżej zaopatrzyć siebie i rodzinę w specjalne maski antysmogowe. Przy założeniu, że będziemy regularnie wymieniać w nich filtr, to w okresach, kiedy smog jest największy, mogą nam nieco pomóc. Więcej pola do manewru mamy, kiedy chcemy zadbać o powietrze w swoim domu. Co możemy zrobić?
Po pierwsze roślinność
Rośliny to takie naturalne filtry pochłaniające kurz i część zanieczyszczeń powietrza. Są gatunki, które pod tym względem się wyróżniają i wyjątkowo będą wspierać nas w działaniach na rzecz lepszego mikroklimatu w domu. Kiedy będziemy uzupełniać swoje parapety i kwietniki, zwróćmy szczególną uwagę, czy są na nich bluszcze, fikusy, paprocie, draceny i figowce.
Po drugie regularne wietrzenie
Powinniśmy codziennie wietrzyć każde pomieszczenie przynajmniej przez kilkanaście minut. Taka naturalna wentylacja pomoże skutecznie wyeliminować zanieczyszczenia, jakie nagromadziły się w domu. Teoretycznie zimą także należy wietrzyć dom, ale to może być problematyczne, bo to właśnie w sezonie grzewczym w większości regionów Polski panuje smog, zatem wtedy podchodźmy do tego ostrożnie.
Po trzecie weryfikacja poziomu wilgotności
Musimy zwracać uwagę nie tylko na same zanieczyszczenia, ale także poziom wilgotności w pomieszczeniach. Optymalnym poziomem jest przedział między 40-60%. Poniżej tych wartości łatwo o przesuszanie błon śluzowych nosa i gardła, co sprawi, że łatwiej o podrażnienia i łapanie infekcji. Natomiast nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, a to również dla naszego zdrowia jest niekorzystne.
Po czwarte oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza są urządzeniami, które spotyka się nie tylko w domach, ale też w zakładach pracy. Eliminują z otoczenia cząsteczki zanieczyszczenia o różnej wielkości. Wszystko zależy od rodzaju filtrów, jakie znajdują się w urządzeniu. Nasz oczyszczacz może wyłapywać kurz, okruchy, sierść, cząsteczki smogu, bakterie, wirusy, grzyby, a także lotne związki organiczne. Bardzo często oczyszczacze powietrza włącza się głównie w sezonie jesienno-zimowym, co wynika z chęci eliminacji PM 2.5 i PM10, ale warto o tym myśleć również latem, zwłaszcza jeśli w domu są alergicy. Poza tym nie zapominajmy, że oczyszczacz unieszkodliwia drobnoustroje, więc domownicy będą mniej chorować. Część oczyszczaczy powietrza ma opcję nawilżacza, dlatego, kiedy w domu zrobi się za sucho, bardzo łatwo można wyrównać poziom wilgotności.
Po piąte klimatyzacja
Ci, którzy decydują się na klimatyzację, doceniają głównie możliwość regulacji temperatury w całym domu. Jednak klimatyzacja pozwala także na filtrowanie powietrza, wentylację i osuszanie. Niestety klimatyzacja wiąże się z wyższym kosztem.
Oczyszczacze powietrza dostępne są na stronie https://zdrovi.pl/k/oczyszczacze-powietrza/vestfrost/