W większości przypadków to właśnie cięcie uznaje się za jeden z pierwszych etapów, najistotniejszych w procesie wytwarzania, przekształcania materiałów przemysłowych i nie tylko. Oczywiście, rozmaite doświadczenia ukazują, że oczekiwaną jakość można z powodzeniem osiągnąć, ale tylko przy pomocy określonej technologii. Specjaliści są zgodni, że pod względem zaawansowania czy parametrów, metody termiczne wyróżniają się na tle pozostałych. Wśród nich warto wyszczególnić cięcie laserem oraz metodę plazmową.
Cięcie laserem i cięcie plazmowe – czy się wyróżniają?
Obie technologie odznaczają się precyzją na najwyższym poziomie, do tego należy dodać szybkość, oszczędność i co jest niezwykle pożądane – powtarzalność. Zgrupowanie tych przymiotów pozwala na osiąganie przewagi, pomimo że istnieje wiele sposobów cięcia, które systematycznie oferują lepsze rezultaty jakościowe. Zakup dedykowanego urządzenia jest nie lada inwestycją dla przedsiębiorstwa. Wysokie koszty nie są jedynym czynnikiem warunkującym, poza tym należy wziąć pod uwagę materiał, grubość, rodzaj czy kształt materiału, czy jego dostosowanie do procesu produkcyjnego i technologicznego.
Cięcie laserowe
Istota cięcia z wykorzystaniem lasera jest punktowe nagrzewanie danego tworzywa wiązką promieni poprzez rezonator optyczny zazwyczaj w warunkach mieszanki azotu, helu i dwutlenku węgla. Odpowiednia moc i grubość pasma powoduje nagłe topnienie i parowanie w miejscu cięcia. Celem nadrzędnym przy użyciu lasera jest połączenie możliwie jak najwęższej szczeliny z idealną dokładnością, co determinuje wykorzystanie specjalnych dysz gazowych z możliwością sterowania dystansem od obrabianego materiału. Niewłaściwie dobrane parametry będą skutkować niskimi wskaźnikami jakościowymi wyrobu gotowego. Do głównych zalet wykorzystania metody laserowej w procesie należy cięcia duża prędkość z zachowaniem precyzji. Jednym z przedsiębiorstw, które zainwestowały i konsekwentnie realizują założenia strategiczne, a przy tym potencjał technologii jest Valor z Wielkopolski.
Cięcie plazmowe
W procesie cięcia plazmowego wykorzystuje się strumień plazmy, którego zadaniem jest stopienie i natychmiastowa eliminacja tworzywa ze szczeliny. Wymagane są bardzo duża intensywność i moc, a także niezwykle wysoka temperatura wynosząca ponad 20 000°C, co daje szerokie spektrum możliwości wykorzystania, szczególnie w procesie cięcia w różnym przedziale prędkości. Do zalet włączają się także możliwość cięcia z pominięciem podgrzewania, uzyskanie niezwykle wąskiej szczeliny (już od 3 mm) i czyste przecinanie – bez nadpalania materiału. Sceptycznie nastawieni do tego sposobu, będą przywoływać stosunkowo wysoki poziom hałasu, chropowatość powierzchni czy promieniowanie UV. Niezależnie od charakterystyki argumentów, niezaprzeczalnym faktem jest osiągniecie wielkiego postępu w zakresie rozwoju technologicznego oraz podążanie we właściwym kierunku.