Rodzaje odprawy celnej przy imporcie z Chin
Odprawa celna to procedura, która ma na celu po pierwsze kategoryzowanie rodzaju importowanych produktów, a po drugie gromadzenie i sprawdzanie wszelkich niezbędnych dokumentów i po trzecie pobranie i zaksięgowanie odpowiednich należności celno-skarbowych. Uiszczenie odpowiedniej opłaty jest obowiązkiem, który musi zostać spełniony przez importera w odpowiednim czasie. W przeciwnym razie towary nie zostaną dopuszczone do obrotu w kraju docelowym.
Odprawa celna – rodzaje
- Ostateczna – następuje wtedy, kiedy importowane towary przechodzą przez granicę i oficjalnie mogą być legalnie obracane jako produkt wewnątrzkrajowy.
- Warunkowa – inaczej zwaną czasową. Towary mogą być sprzedawane w kraju przeznaczenia tylko przez określony czas. Po jego upływie powracają za granicę celną. Ma to miejsce najczęściej podczas wystawiania towarów na targach. Taką odprawę stosuje się również w przypadkach kiedy produkty wymagają naprawy.
- Odroczona – następuje wtedy, kiedy urząd celny przekazuje nadzorowanie i przeprowadzanie wszystkich niezbędnych formalności innemu urzędowi celnemu i w sytuacjach kiedy nie jest w stanie właściwie skontrolować przebiegu procedury celnej.
Oprócz tego, odprawy celne można również podzielić na kilka typów, biorąc pod uwagę VAT. W takim wypadku odprawy celne dzielą się na trzy rodzaje.
- Standardowe – jest to typowa odprawa celna, podczas której towar jest dopuszczany do obrotu w momencie, kiedy urząd celny zaksięguje odpowiednią opłatę. Oznacza to, że produkty będą dopuszczone do obrotu dopiero po uiszczeniu opłaty celnej.
- Uproszczone – podatek regulowany jest poprzez wypełnienie odpowiedniej deklaracji podatkowej VAT-7 (rozliczenie miesięczne). Towary mogą być dopuszczone do obrotu przed uregulowaniem opłat, ale importer musi pamiętać o złożeniu deklaracji do Urzędu Skarbowego na czas.
- Fiskalne – odprawa ta odbywa się poza granicami Polski, ale na terenie Unii Europejskiej. W tym wypadku importer nie ma obowiązku uiszczania podatku VAT w momencie odprawy. Co więcej, ma prawo obracać towarem importowym, a podatek reguluje w ramach rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabywania towarów.
Podsumowując
Każdy towar importowany z Chin, a także z innych krajów trzecich musi przejść przez procedurę celną. Oznacza to, że każdy produkt, który jest sprowadzany spoza Unii Europejskiej, wymagać będzie przejścia tej procedury. Importer jest zobowiązany do dopilnowania wszelkich formalności. Po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego przejście odprawy celnej w tym komunikatu ZC299, towar można wprowadzić do obiegu na rynku europejskim.