Małe i duże wydatki. Te, które pojawiają się nagle i te, które odłożone w czasie czekają na realizację. Wszystkie mają cechę wspólną – wymagają dodatkowego źródła gotówki, której często brakuje w domowym budżecie. W takiej sytuacji, jedynym rozwiązaniem jest pożyczka gotówkowa, dzięki której na koncie, zazwyczaj w krótkim czasie, pojawiają się dodatkowe środki. Co należy wziąć pod uwagę, szukając korzystnej oferty pożyczki gotówkowej? Sprawdźmy!
1. Prowizja
Prowizja wchodzi w skład całkowitego kosztu pożyczki gotówkowej. To cena, jaką ustala instytucja finansowa za udzielenie pożyczki. Oblicza się ją procentowo, biorąc m.in. pod uwagę sumę pożyczanych pieniędzy oraz ustalony okres spłaty zobowiązania. Wysokość prowizji w różnych ofertach może różnić się od siebie o kilka, a nawet kilkanaście procent. Zdarza się, że niektóre instytucje rezygnują z prowizji od udzielanych swoim klientom pożyczek. Nie jest to jednak regułą, dlatego należy sprawdzić wysokość prowizji przed podpisaniem umowy pożyczkowej.
2. RRSO
RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która odzwierciedla całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. . Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze oferta z najniższym RRSO faktycznie będzie najbardziej korzystna. Może się bowiem zdarzyć, iż pomimo niskiego oprocentowania, dodatkowe koszty pożyczki sprawią, że w ostatecznym rozrachunku jej oferta okaże się być porównywalna do pozostałych, a nawet mniej korzystna od nich. Dlatego warto dokonać dogłębnej analizy kilku kolejnych ofert, zakładając tą samą wysokość pożyczanej sumy oraz jednakowy termin spłaty, ponieważ RRSO obejmuje wszelkie koszty, jakie musi ponieść pożyczkobiorca.
3. Wysokość miesięcznej raty
Ustalenie wysokości comiesięcznej raty to niezwykle istotny czynnik, który w realny sposób wpływa na to, jak będzie przebiegać spłata zadłużenia. Zdawać by się mogło, że im niższa, tym lepiej. Warto mieć jednak na uwadze fakt, iż niska rata pożyczki oznacza wydłużenie terminu jej spłaty, a także zazwyczaj zwiększenie jej kosztów. Rata nie może być również zbyt wysoka, gdyż mogłoby to doprowadzić do utraty płynności finansowej i utrudnić spłatę zobowiązania. Najlepiej, aby była adekwatna do indywidualnych możliwości finansowych i umożliwiała w miarę szybką i bezproblemową spłatę zadłużenia. W obliczeniu optymalnej wysokości kolejnych rat bardzo dobrze sprawdza się kalkulator pożyczki, który pomaga obliczyć wysokość kolejnych rat i umożliwia dokonanie realnej oceny możliwości spłaty zadłużenia. Tego rodzaju rozwiązanie oferuje większość instytucji finansowych na swoich stronach internetowych.
4. Termin spłaty
Termin spłaty, podobnie jak wysokość kolejnych rat, powinien być optymalnie dostosowany do indywidualnych potrzeb. Nie powinien być zbyt długi, aby nie wydłużać niepotrzebnie okresu spłaty zadłużenia i generować dodatkowe koszty pożyczki, ani zbyt krótki, aby nie obciążać zbyt szybko domowego budżetu.. Do ustalenia najlepszego terminu spłaty pożyczki najlepiej wykorzystać wspomniany wcześniej kalkulator pożyczki.
5. Proste i przejrzyste zasady
Minimum formalności i jak najbardziej przejrzyste zasady to kolejny istotny parametr pożyczki gotówkowej, na który warto zwrócić uwagę, szukając najlepszej oferty. Zawiłe zapisy i skomplikowane zasady to coś, co nie tylko utrudnia zapoznanie się z proponowanymi warunkami, ale też wzbudza czujność. Umowa pożyczki powinna być jasna i czytelna. Warto wybierać te oferty, które umożliwiają dopełnienie wszelkich potrzebnych formalności w kilku prostych krokach, jak ma to miejsce np. w przypadku Pożyczki Gotówkowej od Kasy Stefczyka (RRSO: 19,02%). Minimum formalności o maksimum korzyści to coś, co wyróżnia dobrą pożyczkę. Takiej należy szukać.