Chwytak do krawężników to podstawowe wyposażenie każdej firmy brukarskiej realizującej usługi związane z wykonywaniem chodników, placów, dróg oraz innych nawierzchni. Oferta chwytaków do krawężników jest bardzo szeroka i składa się zarówno z narzędzi ręcznych, jak i podwieszanych. Wyposażając przedsiębiorstwo w sprzęt brukarski, warto postawić na wysokiej jakości narzędzia renomowanych marek, które zapewnią możliwie największy komfort, bezpieczeństwo i efektywność pracy.
Chwytak do krawężników i jego parametry, czyli jak wybrać sprzęt brukarski
Chwytak do krawężników to specjalny rodzaj chwytaków brukarskich. Wyróżnia się chwytaki umożliwiające chwytanie krawężników wzdłużne lub poprzeczne. Chwytak do krawężników może być konstrukcji ręcznej lub podwieszanej. Chwytaki ręczne przeznaczone są do obsługi przez jedną lub dwie osoby. Chwytaki podwieszane montowane są na maszynach z funkcją podnoszenia – np. koparkach, wózkach widłowych etc.
Wybierając chwytak do krawężników, należy zwrócić szczególną uwagę na jego trzy parametry: rozstaw ramion, udźwig i ciężar. Poza tym przed podjęciem zakupowej decyzji trzeba zweryfikować czy chwytak posiada specjalne ucho do podwieszania na maszynie. Rozwiązanie to jest szczególnie istotne w przypadku wykonywania bardziej wymagających prac przy użyciu cięższych krawężników lub innych elementów betonowych.
Poprzeczne chwytaki do krawężników zazwyczaj posiadają regulację ramion w zakresie 40-150 cm, udźwig do 80-150 kg i ważą ok. 3-7 kg. Zdecydowanie najbardziej kompaktowymi z nich jest walizkowy chwytak do krawężników. Wymiary wzdłużnych chwytaków są mniej ustandaryzowane, a ich rozstaw powinien być precyzyjnie dostosowany do długości krawężnika. Większość z nich dysponuje skokowym rozstawem ramion w zakresie od 600 do 1000 mm. Jednocześnie ich pozostałe parametry nie odbiegają znacząco od chwytaków poprzecznych.
Najlepszy chwytak do krawężników – przegląd modeli najchętniej wybieranych przez fachowców
Poszukując profesjonalnego narzędzia, warto postawić na solidne chwytaki cieszące się dużą popularnością wśród polskich firm brukarskich. Wybierając profesjonalny sprzęt, zyskujemy gwarancję możliwie największej ergonomii, bezpieczeństwa, a także komfortu i tempa pracy.
Walizkowy chwytak do krawężników Mimal RCW
Chwytak do krawężników Mimal RCW to kompaktowe narzędzie pozwalające na sprawne przenoszenie mniejszych krawężników. Szczęki zaciskają się poprzez przekręcanie rączki chwytaka, a także pozwalają na regulację rozstawu w zakresie 40-80 mm. Model Mimal RCW zapewnia udźwig od 80 kg, a sam waży zaledwie 3 kg, dzięki czemu może być bez trudu użytkowany jednorącz.
Poprzeczny chwytak do krawężników Mimal CHP
Chwytak do krawężników Mimal CHP to standardowe i funkcjonalne narzędzie do przenoszenia i pozycjonowania krawężników. Sprzęt obsługiwany jest przez dwie osoby, a ergonomiczne i demontowalne rączki zapewniają wysoki komfort pracy oraz transportu narzędzia. Chwytak posiada regulowany rozstaw ramion w zakresie 0-143 mm, zapewnia udźwig do 130 kg i sam waży 7,5 kg.
Wzdłużny podwieszany chwytak do krawężników Jazon CHWZ
Ten model chwytaka przeznaczony jest do podwieszania na maszynach z funkcją podnoszenia. Narzędzie doskonale sprawdzi się do transportu i układania cięższych krawężników oraz innych elementów betonowych. Prezentowany chwytak do krawężników posiada 3-stopniowy regulowany chwyt w zakresie 75/80/100 cm i zapewnia udźwig do 150 kg. Sam chwytak waży 15 kg.
Więcej na Isprzet.pl.