Opakowania tekturowe i ich zastosowanie

Opakowania tekturowe znajdziemy obecnie w praktycznie każdej branży, ponieważ można je wykorzystać do zabezpieczania, transportowania oraz przechowywania różnych przedmiotów. Opakowania tekturowe cieszą się dużą popularnością również dlatego, że są przyjazne środowisku oraz dostępne w przystępnej cenie. Czym zatem cechują się opakowania tekturowe i gdzie są najczęściej stosowane?

Opakowania tekturowe są zdecydowanie jedną z najpopularniejszych form pudełek i opakowań różnych produktów. Opakowania tekturowe cechują się znacznie większą grubością niż zwykły papier. Dzięki temu w tekturowych opakowaniach mogą być przewożone delikatne i lekkie produkty.

Niektóre pudełka z tektury mogą być wykorzystywane przez wiele lat, a ich cena jest zdecydowanie lepsza niż w przypadku opakowań z wielu innych materiałów. Tektura to najgrubszy materiał papierniczy – ma do 4 mm grubości. Tekturę, z której zrobione są opakowania, wytwarza się poprzez sklejanie kilku warstw masy papierniczej z włókien ścieru drzewnego.

Wszystkie tekturowe opakowania są oznaczone i opisane na podstawie zaleceń FEFCO – Europejskiej Federacji Producentów Tektury Falistej. Najpopularniejszymi kategoriami opakowań tekturowych są m.in. pudełka klapowe, pudelka teleskopowe, wsuwane pudełka i jednoczęściowe pudełka.

Rodzaje opakowań tekturowych

Proces powstawania pudełka zaczyna się zawsze od projektu, dlatego opakowania tekturowe mogą być zastosowane w naprawdę wielu różnych branżach. Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów opakowań z tektury. Największą popularnością cieszą się pudełka klapowe, które świetnie nadają się do pakowania różnych towarów oraz ich transportu i magazynowania.

Taki sposób zamykania opakowania to bardzo skuteczny sposób na zabezpieczanie wnętrza takich kartonów. Pudełka fasonowe nie mają z kolei elementów zamykających i kleju lub szwów. W takich opakowaniach często przechowuje się żywność, ponieważ są bardzo trwałe. Dużą popularnością cieszą się również kartony dwuczęściowe jak np. pudła z pokrywką (np. do pakowania butów) oraz pudła wysuwane, w których często przechowuje się elektronikę.

Gdzie stosuje się opakowania tekturowe?

Opakowania kartonowe mają bardzo szeroki zakres zastosowania i prawdopodobnie można w nich umieścić każdy produkt. Opakowania tekturowe znajdziemy więc w różnych sektorach gospodarki, ponieważ mogą być wykorzystane do m.in.

Wielowarstwowe opakowania tekturowe wykorzystuje się również do transportu towarów, które są delikatne i mogą ulec zniszczeniu podczas przewożenia. Opakowania tekturowe można więc spotkać w takich branżach jak m.in. branża spożywcza, gastronomiczna, handlowa, przemysłowa oraz odzieżowa. Opakowania kartonowe są produkowane w różnych rozmiarach.

Małe opakowania mogą posłużyć np. do spakowana flakoników perfum. Duże opakowania tekturowe sprawdzają się z kolei przy pakowaniu dużych i ciężkich, np. mebli, drzwi, okien. Co więcej, wielu producentów oferuje opakowania tekturowe z kolorowymi nadrukami i w różnych kolorach, dlatego firmy mogą dostosować wygląd opakowań do swojej marki i branży.

Opakowania tekturowe i branża spożywcza

To, jak bardzo powszechnie stosuje się opakowania tekturowe, idealnie pokazuje branża spożywcza. W tej gałęzi gospodarki wykorzystuje się opakowania kartonowe do przechowywania żywności. Opakowania tekturowe wykorzystuje się dla transportowania pożywienia i zachowania właściwości odżywczych i smakowych posiłków.

Wiele firm w branży spożywczej sprzedaje jedzenie na wynos w tekturowych pudełkach, ponieważ opakowania tekturowe są nie tylko stosunkowo tanie (dzięki czemu można je wykorzystywać na dużą skalę), ale również bezpieczne dla środowiska. Biodegradowalne opakowania tekturowe są zatem znacznie lepszym wyborem niż szkodliwe dla środowiska plastikowe opakowania. Co więcej, firmy gastronomiczne i restauracje mogą ozdobić pudełka nazwą marki lub innymi ozdobami.

Poprzedni artykułJak dobrać odpowiedni kompresor do piaskowania?
Następny artykułKorzyści z wykorzystania skanera magazynowego w przedsiębiorstwie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj