Systemy TMS – odpowiedź na rosnące potrzeby firm transportowych

Systemy informatyczne używane są coraz częściej w wielu branżach. Także są one obecne w sektorze spedycyjnym i transportowym.

Planowanie, realizacja i rozliczanie spedycji oraz transportu coraz częściej bazuje na nowoczesnym oprogramowaniu komputerowym, które kompleksowo wspiera firmy w tej właśnie branży. Dedykowany program TMS zapewnia wtedy dostęp do szerokiej gamy funkcji, za pomocą których praca staje się jeszcze efektywniejsza, sprawniejsza, a także niesie ze sobą niższe koszty stałe.

Czym dokładnie są systemy TMS dla branży spedycji i transportu? Jakie funkcjonalności oferują? Dlaczego warto zdecydować się na ich wdrożenie? Każda firma, która jeszcze nie korzystała z takiego oprogramowania, powinna poznać odpowiedzi na te właśnie pytania.

Program TMS – Transport Management System

Dedykowane dla branży spedycji i transportu oprogramowanie TMS, czyli Transport Management System to specjalny zestaw narzędzi, który wspiera zarówno planowanie, jak i realizowanie, a następnie rozliczanie działań spedycyjnych i transportowych.

Układanie odpowiedniej trasy przejazdu, dobór właściwej floty, rozliczanie czasu pracy kierowców, kontrola poprawności realizacji zleceń – to tylko niektóre rozwiązania, jakie może zaoferować system TMS skierowany do prezentowanej branży.

Głównym celem powstania tego typu oprogramowania stała się odpowiedź na rosnące potrzeby firm spedycyjnych i transportowych, które za pomocą nowoczesnego oprogramowania mogą prowadzić swoją pracę jeszcze skuteczniej.

Do dyspozycji jest obecnie pełna gama takich rozwiązań, w tym między innymi SOTIPM, czyli System Obsługi Transportu i Pracowników Mobilnych, który dostarczany jest przez firmę IT Center z siedzibą w Warszawie. Więcej informacji o systemie można znaleźć pod adresem: https://sotipm.pl/system-tms/.

Funkcje systemów TMS

Oprogramowanie TMS – Transport Management System może zaoferować swoim użytkownikom pełną gamę funkcjonalności. Są one opracowywane na bazie indywidualnych potrzeb firm spedycyjnych i transportowych.

Wspomniany powyżej system SOTIPM może dostarczyć między innymi poniższe funkcje:

  • planowanie tras transportu
  • zarządzanie flotą samochodów
  • optymalizacja przestrzeni ładunkowej
  • kontrola terminów zleceń
  • rozliczanie czasu pracy kierowców
  • monitorowanie pojazdów przez GPS
  • handel i rozliczenia
  • CS (customer service) – obsługa klienta
  • tworzenie analiz danych i raportów

Wspomniany system TMS może zaproponować także szereg innych rozwiązań, co pozwala na uzyskanie kompleksowego wsparcia przy prowadzeniu działalności w branży spedycji i transportu.

Co ważne, istnieje także możliwość integracji systemów z innego rodzaju oprogramowaniem, na przykład programem do BDO, systemami informatycznymi ERP, systemami wagowymi, systemami kontroli tankowania, kartami paliwowymi, tachografami.

Korzyści z wdrożenia systemu TMS

Wdrożenie systemu TMS przeznaczonego dla branży spedycji i transportu niesie ze sobą szereg korzyści, które pozwalają na efektywniejszą realizację zleceń.

Wśród najważniejszych zalet programów typu Transport Management System znajdują się między innymi:

  • zmniejszenie kosztów spedycji i transportu
  • możliwość uzyskania natychmiastowego dostępu do ważnych danych
  • skrócenie czasu potrzebnego na realizację zleceń
  • zwiększenie jakości obsługi klientów
  • zmniejszenie ryzyka popełnienia błędów przez pracownika
  • łatwiejsza komunikacja pomiędzy uczestnikami systemu

W związku z tym program TMS może być dla firmy przyszłościową inwestycją, która pomoże jej w dążeniu do jeszcze lepszych wyników.

Wdrożenie systemu TMS w firmie

Aby rozpocząć korzystanie z oprogramowania typu TMS, konieczne jest jego wdrożenie. Instalacja wymagać może także integracji z innym oprogramowaniem stosowanym w firmie, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie kompleksowego wsparcia IT.

Usługami w tym zakresie zajmują się specjalistyczne firmy informatyczne, w tym wspomniana firma IT Center z Warszawy.

Wobec tego program TMS może stanowić dla firmy duże wsparcie w realizacji jej obowiązków biznesowych – decyzja o jego wdrożeniu może stać się początkiem przyszłościowego rozwoju!

Poprzedni artykułCzy stopa bezrobocia wpływa na ruchy kursów walut?
Następny artykułWMS, czyli system zarządzania logistyką magazynową

1 KOMENTARZ

  1. Słyszałem wiele komentarzy na temat takich rozwiązań i niektóre były na nie. I oczywiśćie w przypadku pojedynczych samochodów, taki system nie jest konieczny. Jeśli jednak macie tych aut kilka, kilkanaście to szukacie możliwosci usprawnienia pracy. I taki system jest moim zdaniem konieczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj