Ulga na dziecko 2022 – co warto wiedzieć?

Ulga prorodzinna, potocznie określana mianem ulgi na dziecko, to jeden ze sposobów na obniżenie wysokości corocznie płaconego podatku. Ulga na dziecko 2022 przysługuje każdemu rodzicowi lub opiekunowi, nawet jeśli sprawuje on opiekę nad jedną pociechą. Różna może być jednak wartość odliczenia. O czym trzeba pamiętać, chcąc skorzystać z ulgi prorodzinnej? Na jaki bonus można liczyć? Udzielamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

  1. Ulga na dziecko – jak to działa?
  2. Komu przysługuje ulga na dziecko?
  3. Ulga na dziecko – kwoty
  4. Szczególne przypadki

Jeśli chodzi o odliczenie, jakie stanowi ulga na dziecko 2022 rok nie wprowadził istotnych zmian w tym względzie. Co prawda, gdy wprowadzano przepisy Polskiego Ładu, we wstępnym zarysie nie wszystkie kwestie były oczywiste, obecnie jednak kształt ustawy pozwala na skorzystanie z odliczenia wszystkim rodzicom lub opiekunom. Wystarczy, wypełniając formularz tradycyjny lub PIT online, wprowadzić odpowiednie informacje.

Ulga na dziecko – jak to działa?

Ulgę prorodzinną wprowadzono w 2007 roku. Jej celem od samego początku było wsparcie rodziców i opiekunów dzieci poprzez obniżenie wysokości należnych podatków. Ulgę rozlicza się pod koniec roku podatkowego i uwidacznia w składnym zeznaniu rocznym, na przykład wypełniając e-pity.

 ulga na dziecko 2022

Kwota, z jakiej można skorzystać podczas odliczenia ulgi, jest uzależniona przede wszystkim od liczby dzieci w gospodarstwie domowym.

Komu przysługuje ulga na dziecko?

Na samym początku wspomnieliśmy, że ulga prorodzinna przysługuje wszystkim rodzicom, jednak to nie do końca prawda. Możliwość takiego odliczenia dotyczy rodziców, opiekunów prawnych dziecka i rodziców zastępczych, którzy składają swoje roczne zeznanie podatkowe na druku PIT-36 lub PIT-37. Ważne jest także kryterium faktycznego sprawowania władzy rodzicielskiej, dlatego czasami w ustaleniu opiekuna prawnego dziecka musi pomóc sąd. Samo posiadanie władzy  – bez jej wykonywania – nie stanowi wystarczającego uprawnienia.

Na to, czy ulga przysługuje w konkretnym przypadku, ma wpływ jeszcze jeden czynnik – wysokość dochodu. W przypadku posiadania jednego dziecka aktualne progi prezentują się następująco:

  • nie więcej niż 56 000 zł – w przypadku osoby nie pozostającej w związku małżeńskim, ale wychowującej dziecko wspólnie z drugim rodzicem,
  • nie więcej niż 112 000 zł – w przypadku samotnych rodziców,
  • nie więcej niż 112 000 zł łącznego dochodu, gdy dwoje małżonków wychowuje jedno dziecko.

Gdy w rodzinie jest dwoje lub więcej dzieci, powyższe limity nie obowiązują.

Ulga na dziecko – kwoty

Co ważne, wysokość ulgi prorodzinnej także jest ściśle związana z liczbą dzieci w rodzinie. Obecnie można liczyć na:

  • 92,67 zł ulgi miesięcznie na pierwsze oraz drugie dziecko,
  • 166,67 zł miesięcznie na trzecie dziecko,
  • 225 zł miesięcznie na trzecie i każde kolejne dziecko.

Ulga na dziecko w roku 2022 w związku z wprowadzeniem zasad Nowego Ładu funkcjonuje nieco inaczej. Tym razem rodzice, którzy w związku z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku, nie będą płacić daniny, mogą liczyć nie tylko na ulgę, ale również na zwrot analogicznej kwoty.

Szczególne przypadki

Co do zasady, ulga przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. Istnieją jednak od powyższej reguły wyjątki. Jeśli dziecko uczy się, ulga obowiązuje do 26. roku życia. Ważne, by dochody uzyskiwane w ramach ulgi dla młodych nie przekroczyły 3089 złotych, za wyjątkiem renty rodzinnej, jeśli jest pobierana. Ulga przysługuje odnośnie do dziecka niepełnosprawnego, które korzysta z dodatku pielęgnacyjnego lub renty socjalnej.

Poprzedni artykułEpity 2023 – co musisz o nich wiedzieć?
Następny artykułJak poprawić wydolność oddechową płuc?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj