W jaki sposób odbywa się ważenie kontenerów?

kontenerowiec

Niektóre wagi służą także do ważenia ładunków wielogabarytowych – między innymi kontenerów ładowanych później na statki transportowe. Po co w ogóle waży się kontenery? Jak dokładnie przebiega proces ważenia kontenerów? Dlaczego dzięki specjalistycznym wagom jest on znacznie prostszy i szybszy? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz w tym artykule.

Dlaczego prawidłowe zważenie kontenerów jest tak ważne?

Kontenery wypełnione towarami są niezwykle ciężkie, a choć współczesne kontenerowce mają coraz większą ładowność, to i one mogłyby się uszkodzić lub dojść by mogło do zawalenia się kontenerów, gdyby na statkach znalazły się kontenery o zbyt dużej wadze lub zostały źle poustawiane. Sprawdzenie wagi kontenerów umożliwia więc bezpieczny przewóz niebezpiecznych oraz zwykłych towarów, dlatego kwestie te w coraz bardziej rygorystycznym wariancie reguluje międzynarodowa konwencja SOLAS, ustawa o bezpieczeństwie morskim oraz wytyczne Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. To właśnie one nakładają na załadowcę obowiązek podawania przedsiębiorcom żeglugowym i przedstawicielom terminali portowych zweryfikowanej masy kontenera. W świetle przepisów niezweryfikowany ładunek może nawet zostać odrzucony przez dostawcę. Istnieją już jednak na rynku rozwiązania, które znacznie upraszczają pracę załadowców i weryfikowanie ciężaru kontenerów.

Jak zważyć kontener za pomocą specjalistycznej wagi?

Ważenie kontenera może odbyć się w dwojaki sposób: poprzez sprawdzenie ciężaru kontenera wraz z załadunkiem za pomocą specjalistycznych wag do ważenia kontenerów lub pomiar poszczególnych towarów i elementów ładunku, a następnie dodanie masy tary kontenera. Zaletą tej pierwszej metody jest wysoka precyzja pomiarów w trakcie załadunku bez konieczności przerywania normalne pracy, co z kolei sprawia, że do przewoźników trafiają wiarygodne informacje w czasie rzeczywistym. W tym drugim przypadku najpierw na wagę wjeżdża kontener z załadunkiem, a następnie ważony jest kontener pusty, lub w odwrotnej kolejności.

Wagi do kontenerów skonstruowane są w taki sposób, by można je było montować do każdego typu pojazdu załadunkowego i łatwo obsługiwać. Za sprawą profesjonalnych, certyfikowanych wag Tamtron Polska można ważyć kontenery bezpośrednio podczas ładowania, bez konieczności przerywania pracy maszyn dokerskich. Dzięki elektronicznym wagom istnieje możliwość zarządzania wynikami ważeń, klasyfikowania ich i wysyłania do systemów zarządzania transportem, komputerów pokładowych, a nawet innych wag używanych w porcie.

Poprzedni artykułMaszyny i urządzenia pomiarowe na halach produkcyjnych
Następny artykułSprawdzone sposoby na odzyskiwanie swoich należności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj