10 prostych trików na oszczędzanie

Pytanie “jak oszczędzać” nurtuje wielu z nas. Większość uważa, że nie ma z czego odkładać nawet najdrobniejszych kwot. Czy na pewno? Zrób rachunek sumienia i zastanów się, na czym możesz zaoszczędzić. Będziesz zdziwiony, jak wiele można odłożyć i jakie proste są na to sposoby.

Kupuj zbiorcze opakowania

Kupno większego proszku do prania, zgrzewki wody zamiast butelki – to się opłaca. Cena litra jest wtedy niższa i w dłuższej perspektywie odczujesz oszczędności.

Zrób menu na cały tydzień

Dzięki temu zaplanujesz racjonalnie zakupy. Nie będzie dochodziło do sytuacji, gdy wyrzucasz jedzenie, gdyż popsuło się lub skończyła się data ważności. Jeśli zaplanujesz tygodniowe menu, możesz pojechać na zakupy raz w tygodniu. W ten sposób łatwiej jest kupować tylko to, czego potrzebujesz, a ponadto, zmniejszając częstotliwość wyjazdów na zakupy, zaoszczędzisz także na paliwie.

Korzystaj z wyprzedaży

Ważne, by robić to z głową. Bardzo często na wyprzedażach możesz kupić modne, eleganckie rzeczy za dużo niższą cenę. Warto poczekać na obniżki, które sięgają nawet do 70%. Warto jednak być czujnym. Sprzedawcy często liczą na naszą naiwność i ceny „promocyjne” potrafią być wyższe niż u konkurencji cena regularna. Kupuj w promocji tylko te artykuły, co do których masz pewność, że wcześniej kosztowały więcej.

Polub vintage

Używane rzeczy mają charakter. Nadają smaczku wystrojowi mieszkania czy stylizacji, którą ubierzesz do kina. Warto zainteresować się sklepami z odzieżą używaną, w których możesz kupić całkiem nowe, markowe ubrania dosłownie za grosze.

Zgaś światło, nie lej tyle wody…

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo nieekonomiczne jest palenie świateł w całym domu czy lanie wody strumieniem podczas zmywania. Warto więc maksymalnie wykorzystywać światło dzienne, natomiast to sztuczne zapalać jedynie wtedy i jedynie tam, gdzie faktycznie jest w danym momencie niezbędne. Warto również oszczędzać wodę. Szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie pełnej wody po brzegi, zmywanie naczyń przy zakorkowanym odpływie a nie pod bieżącą wodą to proste kroki, które pozwolą nam oszczędzać każdego dnia.

Wsiądź na rower

Przyszła wiosna, jest piękna pogoda może warto wskoczyć na rower i w ten sposób dojechać do pracy? Zamiana samochodu na rower to korzyści nie tylko dla twojego portfela, ale również zdrowia. W wielu przypadkach może się również okazać, że podróż rowerem zajmuje mniej czasu niż poruszanie się samochodem po zakorkowanym mieście.

Odkładaj od razu po wypłacie

Ten trik pozwoli ci na systematyczne oszczędzanie. Jeżeli wydaje ci się, że odłożysz na koniec miesiąca może się okazać, że nic ci nie zostało. Jeżeli odłożysz te pieniądze na początku miesiąca, na pewno dasz sobie radę do następnej wypłaty.

Uruchom świnkę

Pomysł może wydawać się śmieszny, ale naprawdę jest skuteczny – odkładanie drobnych do skarbonki. Wydaje się, że w ten sposób nie można zaoszczędzić. Błąd. Odkładając drobne, które zostały z zakupów, po kilku miesiącach można uzbierać konkretną sumkę.

Odpowiedź na pytanie “jak oszczędzać” wcale nie jest taka trudna. Warto zweryfikować kilka swoich przyzwyczajeń, a za jakiś czas okaże się, że miesięcznie w twoim domowym budżecie zostaje ci całkiem sporo oszczędności.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem Creditstar.pl oferującym pożyczki online.

Poprzedni artykułSpółki celowe i ich rola w procesie sekurytyzacji
Następny artykułCo to jest oprogramowanie e-commerce?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj