Spółki celowe i ich rola w procesie sekurytyzacji

Spółki SPV (Special Purpose Vehicle), nazywane także spółkami specjalnego przeznaczenia, to podmioty powoływane do realizowania konkretnych celów inwestycyjnych oraz przeprowadzania operacji gospodarczych. W jakich sytuacjach warto je utworzyć i kto może pomóc w ich administrowaniu?

Czym są spółki celowe?

Spółki celowe powołuje się do życia np. w przypadku sekurytyzacji. Zakres ich działalności jest ograniczony, a ich zadaniem jest rozgraniczenie projektów gospodarczych wykonywanych przez przedsiębiorcę, a przy tym zmniejszenie ryzyka finansowego. Spółka nadrzędna tworzy podmiot, którego ma na celu realizowanie jej gospodarczych potrzeb.

Sekurytyzacja – jaką funkcję pełni spółka celowa?

Jak wygląda rola spółek specjalnego przeznaczenia w procesie sekurytyzacji? Sekurytyzacja polega na przekształceniu przenaszalnych wierzytelności pieniężnych w papiery wartościowe. Wtedy do życia powołuję się spółkę SPV. Część wierzytelności zostaje przeniesionych właśnie na nowo powstały podmiot. Spółka celowa nabywając je, zyskuje prawo do odbioru świadczeń dłużnika. Następnie emituje papiery wartościowe zabezpieczone tymi wierzytelnościami. Później może zaoferować je nabywcom na rynku publicznym lub prywatnym.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Proces sekurytyzacji wymaga eksperckiej wiedzy i stałej uwagi, dlatego warto zwrócić się do specjalistów od obsługi korporacyjnej spółek. Oferują oni szeroki zakres wsparcia, nie tylko pod względem tworzenia spółek celowych. Świadczą m.in. usługi agencji płatniczej, tworzą zarząd powierniczy, administrują rachunkiem bankowym, prowadzą sprawozdawczość oraz czuwają nad prawidłowym przebiegiem transakcji. Ogromnym atutem jest również doświadczenie specjalistów z branży, którzy potrafią dopasować konkretną usługę do wymagań klienta. Dzięki temu zaoszczędzimy czas naszych pracowników, a dodatkowo będziemy mogli skupić się na obowiązkach, wiedząc, że działaniami naszej spółki nadzorują profesjonaliści.

Poprzedni artykułTransport kolejowy – jakie są wady i zalety?
Następny artykuł10 prostych trików na oszczędzanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj