Prowadzenie działalności importowej i eksportowej niesie ze sobą konieczność prowadzenia statystyk, wyliczeń i gromadzenia informacji w najróżniejszych dziedzinach przemysłu i handlu. Dotyczy to również wymiany handlowej pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Mimo iż transakcje pomiędzy krajami wspólnoty nie różnią się znacząco od tych wewnątrz poszczególnych krajów, może zdarzyć się, że przedsiębiorca zostanie zobowiązany do wskazania danych w systemie statystycznym – Intrastat.
Czym jest Intrastat?
To nic innego jak system statystyczny, który umożliwia gromadzenie danych o wszelkich transakcjach dokonywanych wewnątrz Unii Europejskiej. Z racji, iż obowiązek celny między krajami członkowskimi został zniesiony, wszelkie urzędy nie posiadają istotnych informacji w tej materii. W tym celu uruchomiono specjalny system monitorujący wywóz i przywóz towarów.
Progi statystyczne
Część przedsiębiorców musi podać informacje o transakcjach dokonywanych między państwami wspólnoty. O tym decydują określone progi, które ogłasza corocznie Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Po przekroczeniu wskazanej kwoty, firma ma obowiązek złożyć stosowną deklarację Intrastat. Oto jak przedstawia się sytuacja na rok bieżący:
1. Próg podstawowy
- przywóz 4 000 000 zł
- wywóz 2 000 000 zł
2. Próg szczegółowy
- przywóz 65 000 000 zł
- wywóz 108 000 000 zł
Jak wygląda deklaracja Intrastat i jakie m.in. dane należy podać?
Wymiana handlowa to zarówno przywóz, jak i wywóz towarów. Dlatego deklaracje dzieli się według takiego kryterium. Jednak obie wymagają podania takich samych danych:
- okres sprawozdawczy – dotyczy miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpił import lub eksport,
- rodzaj deklaracji – zgłoszenie, korekta,
- kod izby celnej,
- odbiorca i nadawca,
- przedstawiciel – w przypadku złożenia deklaracji przez osobę trzecią,
- wartość fakturowa w złotych,
- wartość statystyczna w złotych,
- liczba pozycji towarowych – do 9999 sztuk,
- opis towaru – wg kodu CN,
- kod kraju przeznaczenia,
- kod warunków dostawy – dotyczy progu szczegółowego,
- kod rodzaju transakcji,
- kod towaru – wg CN,
- kod rodzaju transportu – dotyczy progu szczegółowego,
- kod kraju pochodzenia,
- masa netto,
- ilość wg danej jednostki miary,
- wartość fakturowa w złotych,
- wartość statystyczna w złotych.
Jak i gdzie przekazywać deklaracje Intrastat?
Deklarację Intrastat można złożyć osobiście lub z pomocą przedstawiciela np. agencji celnej.
Agencja Celna na podstawie dostarczonej dokumentacji wypełni deklarację i złoży ją w naszym imieniu. Dokument należy dostarczyć do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił import lub eksport towarów. Można to zrobić zarówno w formie częściowych rozliczeń, jak również całościowo, przekazując jeden dokument w miesiącu.