Jak wybrać odpowiednią przeprawę promową?

Jeśli wyjazd w trasę wiąże się z przeprawą promową, należy znać obowiązujące zasady zgodnie z którymi powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć transportowany towar. Na co zwrócić szczególną uwagę?

W czasie wykonywania czynności transportowych i realizacji zleceń często zdarza się szczególnie w transporcie międzynarodowym, że musimy skorzystać z przeprawy promem. Czasem jest to jedyna droga, a w innych przypadkach po prostu jest to znacznie bardziej opłacalne rozwiązanie pod względem ekonomicznym.

Optymalizacja przepraw promowych

Przeprawy promowe, to jedna z najpopularniejszych form dostarczania towarów na całym świecie. Najważniejszym elementem transportu towaru jest jego właściwe zaplanowanie. Koszt przeprawy promowej może wynosić nawet 50% całej kwoty transportu, dlatego niezwykle istotne jest, aby wybrać odpowiedniego przewoźnika i ofertę, która będzie jak najkorzystniejsza dla naszej firmy. Co może wpływać na koszt przeprawy promowej:

  • Pora odpłynięcia – w zależności od godziny, w której wypływa prom, cena przeprawy promowej może się znacznie różnić od siebie,
  • Rezerwacja (kto się nią zajmuje) – różnica pomiędzy stawkami wynegocjowanymi przez agenta, który zajmuje się zawodowo przeprawami promowymi, organizując ich co najmniej kilkanaście każdego dnia, a stawkami uzyskanymi przez firmę, który sporadycznie dokonuje tego typu transportu, może być znacząca,
  • Dodatki paliwowe – jest to część ceny, która uzależniona jest od kosztu paliwa.

Opłacalność wyboru tańszej opcji promu

Często zdarza się, że opcja z wyższą ceną przeprawy promowej jest dla naszej firmy bardziej opłacalna, pomimo tego, że ponosimy większe koszty. Jest to najczęściej związane z tym, że takie przeprawy zazwyczaj odbywają się w krótszym przedziale czasu, a to powoduje, że nasza firma może zrealizować więcej zleceń, w okresie, np. pomiędzy załadunkiem a możliwością umieszczenia pojazdu na promie. W przypadku niższej ceny promu może zdarzyć się, że przedział czasowy pomiędzy załadunkiem i rozładunkiem będzie na tyle duży lub będzie odbywał się w takich godzinach, które uniemożliwią realizację innych zleceń, poza tym jednym. Należy jednak pamiętać, że co do tej kwestii nie ma reguły i nie zawsze musi się ona sprawdzać.

Wybór właściwego portu

Czasami zdarza się, że wybór nawet bardziej oddalonego miejsca wypływu promu, może okazać się korzystniejszy, dla naszej firmy. Przykładem zdecydowania się na inną trasę, może być Morze Północne i Calais-Dover. Zaletami wyboru drugiej opcji może być zwiększenie bezpieczeństwa przewożonych ładunków. Dodatkowo może sprawdzić się w przypadku zastosowania pauz dobowych. Ponadto zasadniczo rzadko występują tam zakłócenia spowodowane strajkiem pracowników portu.

Warto jednak pamiętać o tym, że wszystko, co ma zalety, ma również wady, dlatego w przypadku tego rozwiązania może okazać się, że dostępność wolnych miejsc będzie niska, z powodu rzadziej kursujących promów. Dodatkowo ceny mogą być znacznie wyższe, niż w przypadku wyboru standardowej trasy.

Dlatego w przypadku korzystania z przepraw promowych, warto każdy transport traktować indywidualnie i zgodnie z tym dobierać optymalne rozwiązania.

Jeśli planujesz przejazd promem najlepiej wybrać rzetelną i sprawdzoną firmę, dzięki której będziesz mógł zapomnieć o wszystkich skomplikowanych formalnościach a twój samochód bezproblemowo i co najważniejsze bezpiecznie dopłynie na miejsce!

Promy24.com

Poprzedni artykułAntykwariat internetowy – jakie książki wybierane były w tym roku najczęściej?
Następny artykułCzy warto korzystać z firm tworzących stoiska?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj