Podatek netto i brutto – różnice

brutto czy netto

Czym różni się podatek netto od brutto?

Gdy mówimy o podatkach to bardzo często słyszymy terminy netto i brutto. Oba terminy bywają mylone i często niezrozumiałe, chociaż powszechnie wykorzystywane. W ekonomii stosuje się je do określenia wartości towarów i usług, a także wynagrodzenia za pracę. Warto więc zapoznać się z tym, co te pojęcia oznaczają i jakie są między nimi różnice ponieważ każdego z nas codziennie ta tematyka dotyczy.

Cena brutto a netto

W skrócie wartość brutto można scharakteryzować jako wartość towaru (usługi) ze wszystkimi obciążeniami, np. podatkiem VAT. Natomiast wynagrodzenie brutto można określić jako wypłatę przed potrąceniami z tego odpowiednich należności podatkowych.
Oczywiście zakres zastosowania tego pojęcia jest dużo szerszy, może też się odnosić do wagi towarów. My jednak skupimy się na zagadnieniach finansowych.
Cena brutto, a więc ta zawierająca podatek VAT, może też dotyczyć innych opłat jak akcyza czy cło. Dlatego cena brutto jest kwotą zwykle płaconą przez konsumenta, natomiast cenę netto częściej płaci przedsiębiorca. Mechanizm tu jest prosty: przedsiębiorca kupując towar na potrzeby prowadzonej działalności, płaci w sklepie cenę brutto, a później odlicza wynikający z faktury podatek VAT. W wyniku czego prawdziwym kosztem jaki podnosi jest cena netto.

Wynagrodzenie brutto to ile netto?

Wynagrodzenie brutto (płaca brutto) natomiast to całkowita kwota wynagrodzenia uwzględniająca dodatkowe koszty, w tym ubezpieczenie społeczne tzw. ZUS, podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie przy podpisywaniu umów o pracę czy negocjowaniu stawek. Może tu dojść do nieporozumień. Pracodawca zwykle operuje kwotą brutto, ponieważ jest to dla niego właściwy koszt zatrudnienia pracownika. Trzeba przecież pamiętać, że wynagrodzenie brutto to kwota zawierająca dodatkowe koszta, jakie ponosi pracodawca w związku z zatrudnieniem nowej osoby. Kandydatów interesować będzie zaś wynagrodzenie netto, ponieważ jest to kwota, którą pracownik dostaje „na rękę”, czyli tyle, ile faktycznie otrzymuje za swoją pracę. Hierarchia obu terminów będzie dlatego różnić się w zależności od tego, czy się jest pracodawcą, czy osobą prywatną.

Netto czy brutto, na co patrzeć?

W tym kontekście drugi termin netto można zdefiniować jako wartość towaru lub usługi po odliczeniu pewnych obciążeń, kwot. A zatem na półkach sklepowych raczej cen netto nie spotkamy, gdyż nie uwzględniają one podatku VAT. Dlatego różnicą pomiędzy cenami netto i brutto jest właśnie ten podatek. Jeśli chodzi o wynagrodzenie netto to jest to kwota wypłacana pracownikowi po odliczeniu wszystkich składek i podatków (potocznie to co otrzymuje on „na rękę”).

Poprzedni artykułFaktura VAT – co powinna zawierać?
Następny artykułMonitory nowej generacji – niezbędnik zakupowy i technologiczny

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj