Dom wolnostojący w mieście – wady i zalety

Wiele osób zastanawia się nad kupnem lub też budową domu. Popularność zyskują domy w mieście. Oczywiście dom wolnostojący w mieście ma swoje wady i zalety. W poniższym wpisie znajdziesz m.in. informacje na co zwrócić uwagę kupując dom wolnostojący.

Na co zwrócić uwagę kupując dom w mieście?

Decydując się na zakup domu w mieście warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jeżeli jest to budynek z rynku wtórnego należy sprawdzić sąsiedztwo. Jeżeli to np. domek na osiedlu domków jednorodzinnych warto sprawdzić plan zagospodarowania, czy też plan osiedla.

Warto również zrobić research, jak daleko znajdują się sklepy, szkoły, czy inne miejsca, które nas interesują.

Następną kwestią, na którą należy zwróć uwagę jest dach. Jeżeli kupujesz dom z rynku wtórnego warto sprawdzić czy dach nie przecieka. Jeśli tak, to z pewnością będzie się to wiązać z większymi kosztami. Inną kwestią jest elewacja – warto sprawdzić czy dom jest ocieplony. Jeśli nie posiada ocieplenia to z pewnością możesz spodziewać się wysokich rachunków za ogrzewanie.

Kolejnym aspektem jest ogrodzenie. Może to być metalowy płotek na podmurówce, siatka, prefabrykaty betonowe, deski lub pełen mur z cegły. Jeżeli decydujesz się na dom od dewelopera to warto dopytać o rodzaj ogrodzenia.

W przypadku kupna domu z rynku wtórnego należy dopytać, ile wynoszą koszty utrzymania i użytkowania domu. W skład tego mogą wchodzić takie elementy jak: centralne ogrzewanie oraz opłaty za użytkowanie wieczyste. Warto również sprawdzić wszystkie instalacje, w tym kontakty i gniazdka. Warto poprosić o włączenie wszystkich świateł. W przypadku budowy domu należy dopytać o wszystkie szczegóły.

Przykładowe projekty domów wolnostojących w mieście można poznać na stronie. https://obido.pl/rynek-pierwotny-krakow/oferty-dom.htm

Zalety i wady domu wolnostojącego w mieście

Kupno domu wolnostojącego w mieście ma swoje wady i zalety.

Do głównych korzyści zalicza się większe poczucie swobody, prywatności oraz przestrzeni w porównaniu do mieszkania w bloku. W domu z pewnością mniejszym problemem dla sąsiadów okaże się głośna muzyka, płaczące dziecko, czy szczekający pies. Posiadając dom w mieście można pozwolić sobie na większego psa, który będzie miał jak swobodnie pobiegać sobie w ogródku. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na ogrodzenie, czy jest ono szczelne.

Dla tych, którzy uwielbiają pracę w ogródku, dom będzie świetnym rozwiązaniem. To świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Domy posiadają również większą liczbę pokoi, przez co swobodnie można zapraszać gości i razem zwiedzać miasto. Dom w mieście jest świetną inwestycją, którą można kolejno wynająć lub przekazać np. komuś z rodziny.

Domy w mieście są świetnym rozwiązaniem dla osób, które z jednej strony chcą mieć odrobinę więcej prywatności, ale i mieszkać blisko usług, komunikacji miejskiej oraz atrakcji jakie daje nam miasto.

Z drugiej strony nie można również zapomnieć o wadach takiego rozwiązania. Przede wszystkim w przeciwieństwie dom wymaga stałej pracy przy nim. Przykładowo są to prace w ogrodzie, czy też zimą odśnieżanie. Należy zająć się również takimi kwestiami jak: odprowadzenie ścieków, koszenie, grabienie liści czy ogrzewanie. W przypadku mieszkania w mieście te sprawy są załatwiane przez administrację bloku.

Kolejną wadą mogą być stosunkowo wyższe kwoty eksploatacji budynku. Dodatkowo co jakiś czas będzie trzeba liczyć się z kosztami za naprawę dachu, rynien, ogrodzenia, mebli ogrodowych oraz kominów lub też instalacji.

Ostatnią z kwestii jest fakt, że domy są często budowane w mieście, ale z dala od centrum, dlatego też warto zwrócić uwagę na czas dojazdu do pracy, czy do szkoły dzieci.

Co myślicie o rozwiązaniu, jakim jest dom w mieście?

Poprzedni artykułCzym wyróżnia się zamgławianie ULV na tle innych sposobów dezynfekcji pomieszczeń
Następny artykułMonitoring pojazdów GPS. Co to jest i dlaczego warto go mieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj