Monitoring pojazdów GPS. Co to jest i dlaczego warto go mieć?

Zarządzanie flotą. W czym może Ci pomóc monitoring pojazdów GPS? Jak wykorzystać lokalizację GPS pojazdów firmowych i usługę kontroli zużycia paliwa?

Jaka wizja towarzyszyła Ci przy zakładaniu firmy transportowej? W Twojej wyobraźni zarządzanie flotą było pewnie całkiem przyjemne. Pojazdy miały jeździć bez przeszkód. Zlecenia – napływać na okrągło dzięki dobrej reklamie. Komunikacja z pracownikami miała zaś odbywać się w sposób całkowicie profesjonalny.

Dziś masz już większe doświadczenie. Wiesz dobrze, ile obowiązków wiąże się z utrzymywaniem samochodów w doskonałym stanie technicznym. Zdajesz sobie sprawę, że pracownicy i klienci nie zawsze mają te same potrzeby, co Ty. Znasz wszystkie trudności, na jakie może się natknąć menedżer floty. Codzienna walka o przetrwanie na tym trudnym i konkurencyjnym rynku wiąże się z ogromnym stresem. Chyba, że dysponujesz dobrym monitoringiem pojazdów.

Do czego przydaje się system lokalizacji pojazdów w monitoringu GPS?

Monitorowanie floty pojazdów służbowych wymaga dobrej organizacji i szybkiej reakcji na zapytania zleceniodawców. W branży transportowej liczy się reputacja. Klienci oczekują, że dostarczysz ładunek bezpiecznie i w jak najkrótszym czasie. Chcą wiedzieć, na jakim etapie jest obecnie realizacja zlecenia. Oczekują precyzyjnych danych o lokalizacji pojazdów i przewidywanym czasie dotarcia do celu.

Monitoring pojazdów GPS zapewnia natychmiastowy dostęp do wszystkich potrzebnych danych. Dzięki lokalizatorowi GPS nie musisz rozpraszać uwagi swoich kierowców podczas jazdy. Możesz śledzić ich pozycję. Łatwo zorientujesz się również, kiedy pojazd znajduje się na postoju. Z łatwością dokonasz też optymalizacji tras, by zapewnić swoim klientom najwyższą jakość usług.

Co zmienia usługa kontroli paliwa w zarządzaniu flotą?

W systemie monitoringu pojazdów GPS możesz także kontrolować zużycie paliwa. Pozyskane dane przydadzą się jednak nie tylko do rozliczeń. Jeśli wykorzystasz informacje z szyny CAN, mogą Ci przynieść spore oszczędności. System może generować raporty na potrzeby eco-drivingu. Dzięki temu dowiesz się, w których momentach zużycie było największe. Opracujesz zasady bezpiecznej, ekonomicznej i ekologicznej jazdy w swoim przedsiębiorstwie. Z łatwością będziesz też egzekwować stosowanie się do nich.

Sama świadomość, że firma dysponuje monitoringiem GPS pojazdów, niweluje chęć powrotu do starych, szkodliwych nawyków. Odstrasza także nieuczciwych pracowników, którzy chcieliby zwiększyć swoje zarobki dzięki kradzieżom.

Jak monitoring pojazdów GPS wpływa na komunikację w firmie?

Systemy do monitoringu floty to kompleksowe rozwiązanie, które nie służy wyłącznie do zbierania danych, ale także do ich przekazywania. Używając monitoringu, bez problemu zlecisz zadania poszczególnym kierowcom. W razie potrzeby prześlesz im także niezbędną dokumentację. Możesz też wykorzystać system do monitorowania czasu pracy. Nie musisz w tym celu ściągać pojazdu na bazę. Dzięki technologii GPS kartę kierowcy oraz tachograf odczytasz zdalnie, co zdecydowanie ułatwia wywiązywanie się z obowiązków dotyczących gromadzenia dokumentacji.

Co ważne, system można zintegrować z już obecnymi w Twoim przedsiębiorstwie rozwiązaniami. Jeśli więc jeszcze nie korzystasz z monitoringu GPS pojazdów, efekty wdrożenia na pewno mile Cię zaskoczą.

Poprzedni artykułDom wolnostojący w mieście – wady i zalety
Następny artykułJak w prosty sposób pomóc swojej firmie w przeprowadzeniu odpowiedniej rekrutacji?