BHP w składach węgla

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki w sprawie warunków technicznych jasno określa sposób, ale i miejsce przechowywania węgla. Warto zabezpieczać stałe materiały opałowe przed pożarem, nie tylko wyposażając składy w gaśnice, ale również decydując się na postawienie ściany ogniowej.

Położenie ma znaczenie

Otwarte składy węgla powinny znajdować się na terenie, gdzie nie gromadzą się wody opadowe. Warto także zwrócić uwagę na podłoże składów. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma jego utwardzenie oraz spadek, który nie może być mniejszy niż 3%. Również ważna jest droga dojazdowa. Powinna ona umożliwiać dojazd pojazdom mechanicznym, co ma oczywiście kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w przypadku wybuchu pożaru. Warto także wiedzieć, że w przypadku składu węgla brunatnego należy zadbać o jego przykrycie, co ma zniwelować ryzyko pożaru, ale również zapewnić odpowiednią jakość materiału, który dzięki temu nie zamoknie.

Bezpieczeństwo pożarowe, czyli o tym jak ważne są ogniochronne ściany

Bezpieczeństwo pożarowe, czyli o tym jak ważne są ogniochronne ściany

Niestety o pożar w składzie węgla nietrudno. Może być on wywołany umyślnym podpaleniem bądź też być spowodowany samozapłonem. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie. Tutaj kluczowe znaczenie ma nie tylko ustalenie drogi ewakuacji, ale przede wszystkim zastosowanie takich rozwiązań, które w znaczący sposób poprawią bezpieczeństwo i realnie na nie wpłyną. Nieodzowne będą tu ogniochronne ściany. Takie rozwiązanie techniczne w znaczącym stopniu zabezpiecza teren, gdyż betony ogniotrwałe są wykonane z elementów, które pozwalają zatrzymać rozprzestrzenianie się pożaru na trzy godziny, w miejscu, gdzie nastąpił zapłon. To pozwala zyskać czas w sytuacji, gdy w drodze są służby gaśnicze, a także ewakuować ludzi. Warto podkreślić tu możliwość zatrzymania rozprzestrzeniania się tlenku węgla, który przy pożarach składów węgla wytwarza się w znacznie większej ilości, powodując śmiertelne zagrożenie. Bloki ognioodporne są bardzo proste w montażu. Trzeba przy tym pamiętać, że ściana ognioodporna powinna wystawać 50 cm nad krawędź składowiska.

Przechowywanie węgla – zasady BHP

Warto wiedzieć, że przechowywanie węgla na składowiskach może powodować tworzenie mieszaniny niebezpiecznych palnych gazów. Dlatego tak duże znaczenie ma wyznaczenie strefy zagrożenia wybuchem. Takie miejsce powinno być odgrodzone. W tym przypadku wysokość powinna wynosić minimum 1,5 m. Konieczne jest także zastosowanie tablic ostrzegawczych, np. zagrożenie wybuchem. Warto przy tym wiedzieć, że absolutnie zabronione jest używanie otwartego ognia, jak i palenie w takim miejscu papierosów. Jeżeli przy składach węgla znajdują się budynki użytku publicznego również one muszą posiadać szereg zabezpieczeń. Przede wszystkim tutaj dużą rolę odgrywają ogniochronne ściany, których celem jest zatrzymanie ogniska pożaru. Dzięki temu pracownicy mają czas na ucieczkę. Również kluczowe znaczenie w takich budynkach ma zastosowanie odpowiedniej wentylacji.

BHP w składach węgla – co jeszcze warto wiedzieć?

Niestety podczas składowania węgla dochodzi do jego kruszenia, co powoduje powstanie uciążliwego pyłu. Warto pamiętać, że w razie stwierdzenia negatywnego oddziaływania składu węgla na środowisko, konieczne będzie wdrożenie odpowiednich rozwiązań. Tutaj trzeba znać artykuł 237 Prawa Ochrony Środowiska. Otóż w takiej sytuacji właściciel może być zobligowany do ograniczenia oddziaływania na środowisko w sposób powodujący jego degradację. W tym przypadku jest to szereg czynności, które obejmuje np. odpowiednie zabezpieczenie składowiska, czyli zarówno okrywy, jak i ściany oddzielające. Również konieczne może być przedłożenie przeglądu ekologicznego. Warto jeszcze pamiętać o zabezpieczeniu pracowników i wyposażeniu ich w maseczki antypyłowe, a także buty robocze z podnoskiem, które są odporne na odkształcenia przy działającej na nie energii równiej 200J oraz sile zgniotu 15kN.

Stosowanie zasad BHP w składach węgla jest niezbędne i zapewnia ochronę nie tylko pracownikom, ale również sąsiadującym budynkom i osobom przebywającym w bezpośrednim sąsiedztwie takich składowisk. Dlatego nieodzowne jest stosowanie betonów ogniotrwałych, a także przestrzeganie regulaminów.

Poprzedni artykułDlaczego warto przesiąść się na maszyny CNC?
Następny artykułRadca prawny i jego usługi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj