W wielu firmach, nawet tych stosunkowo dużych, cały czas wyczuwa się opór przed przejściem z ręcznie sterowanych obrabiarek na maszyny CNC, czyli sterowane cyfrowo. Jeszcze dziesięć lat temu faktycznie można to było wytłumaczyć w obiektywny sposób, dziś jednak jest to bardzo trudne.
Nie będzie drożej
Obrabiarki CNC są znacznie tańsze niż kiedyś – dotyczy to zarówno zakupu, jak i eksploatacji. Oczywiście, że nadal są droższe niż maszyny sterowane ręcznie, ale są też trwalsze, bardziej uniwersalne i generalnie lepsze pod względem technicznym. Porównywanie tylko cen zakupu nie jest rozsądne – większość kosztów obrabiarki generują już na etapie eksploatacji, a jeśli chodzi o ich zakup, to często można poszukać na rynku wtórnym albo zastanowić się nad alternatywnymi formami finansowania.
Więcej i szybciej
Maszyny sterowane cyfrowo pozwalają na szybszą obróbkę z większą dokładnością. Bardzo wysoka powtarzalność wzoru z dokładnością, której nie udaje się osiągnąć na obrabiarkach ręcznych, pozwala na zwiększenie możliwości produkcyjnych. Niekoniecznie bowiem celem musi być zwiększenie wolumenu sprzedawanych elementów, często kluczem do sukcesu jest możliwość realizacji nietypowych projektów z bardzo dużą precyzją. Teoretycznie dobra obrabiarka ręczna może tu pomóc, ale ryzyko błędu, a więc też zmniejszonego dochodu, jest zdecydowanie większe.
Zwiększenie mocy przerobowych i skrócenie czasu realizacji zamówień to często tylko poboczna korzyść, która jednak nigdy nie jest bez znaczenia, podobnie jak zmniejszenie strat materiałowych, na co pozwalają obrabiarki CNC.
Oszczędność energii
Dziś w większości firm zajmujących się obróbką, kluczowym problemem jest wysoki koszt energii używanej do zasilania maszyn. Sterowanie cyfrowe pozwala na optymalny dobór parametrów pracy, by nie marnować energii elektrycznej. Poza tym do obrabiarek CNC produkuje się mnóstwo narzędzi, które pozwalają zoptymalizować sam proces obróbki, co również w większej skali często przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie energetyczne.
Zaawansowane systemy zarządzania mocą urządzeń pozwalają zmniejszać straty energetyczne i choć przy produkcji pojedynczego elementy są to zmiany symboliczne, to już przemnożone przez ilość rocznie produkowanych części, stają się darmowym zyskiem przedsiębiorstwa.
Lepszy wizerunek
Jak podkreślają eksperci firmy Strojimport – http://tospolska-cz.pl/, globalnego dostawcy maszyn CNC, inwestycja w obrabiarki sterowane cyfrowo może mieć też korzystny wpływ na odbiór firmy przez kontrahentów. Nawet gdyby techniczne możliwości obrabiarek ręcznych i CNC były podobne, to wyżej oceniana będzie firma, która zainwestowała w nowoczesny park i może zaoferować realizację zamówień na najnowszym sprzęcie. Jest to dla kontrahentów dowód na to, że firmą zarządzają ludzie znający wartość nowych technologii i rozumiejący specyfikę branży, a taki partner biznesowy zawsze jest oceniany wyżej nawet od profesjonalisty, ale przywiązanego zanadto do technologii przestarzałych.