Jak przeprowadzić redeployment w firmie?

Rynek pracy cały czas się zmienia. To samo dotyczy zapotrzebowania na usługi, a także umiejętności pracowników. Dlatego w strukturach firmy często przeprowadzane są modernizacje. Niestety czasem oznaczają one duże zmiany dla pracowników. W związku z tym coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na redeployment. Na czym polega to zjawisko?

  1. Redeployment – co to jest?
  2. Korzyści, jakie niesie redeployment

Redeployment – co to jest?

Redeployment to specjalnie opracowany program pozwalający na zmianę stanowiska danego zatrudnionego w strukturach firmy. Ma on na celu zabezpieczenie pracowników, którzy podczas zmian strukturalnych mogą stracić pracę. Firma w takiej sytuacji przedstawia pracownikom alternatywne rozwiązanie, które zapewni im posadę. Oczywiście zainteresowane osoby nie mają obowiązku się zgadzać na nowe warunki. Jeśli jednak pracownicy nie chcą szukać nowego zatrudnienia, to mają szansę przekwalifikować. Redeployment polega na między innymi na szkoleniach, kursach bądź warsztatach.

Korzyści, jakie niesie redeployment

Restrukturyzacja może mieć miejsce w każdej firmie. Zmieniająca się koniunktura na rynku niesie ze sobą zapotrzebowanie na modernizację, która często dotyka dobrze wykwalifikowanych pracowników. Redeployment ma wiele korzyści, zarówno dla pracownika, jak i całej organizacji. Opracowując program przekwalifikowania się, można dokładnie zweryfikować przeanalizować kwalifikację i doświadczenie wszystkich zatrudnionych. Proces ten pozwala na dalsze funkcjonowanie utalentowanych osób w obrębie organizacji. Dodatkowo firma nie musi organizować żmudnego i czasochłonnego procesu rekrutacyjnego. O wiele łatwiej będzie przeprowadzić szkolenia tych osób, które już zostały zatrudnione. Pracownicy mogą wtedy szybciej podjąć się nowych zadań. Warto również zwrócić uwagę, że dbanie o podwładnych dobrze wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa. Zatrudnieni czują się bezpieczni oraz docenieni. Mają również szansę na rozwijanie swoich umiejętności, sprawdzenie się w nowej roli, co czasem bardzo motywuje do działania.

Jak przeprowadzić redeployment w firmie? Przede wszystkim proces ten musi być przemyślany i bardzo dobrze zaplanowany. Przygotowanie programu z reguły trwa kilka miesięcy. Przedsiębiorstwa mają możliwość skorzystania z usług innych firm, które specjalizują się w przeprowadzaniu restrukturyzacji. Warto również wcześniej uprzedzić pracowników, że będzie przeprowadzana modernizacja. Szczegółowe zmiany muszą być także dokładnie omówione z zatrudnionymi, a w szczególności z osobami, które będą zmuszone przekwalifikować się.

Poprzedni artykułUbezpieczenie na życie – zapewnij bliskim spokój i bezpieczeństwo
Następny artykułPanele akustyczne – gdzie kupić najlepsze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj