A4, A5, a może A0? Co oznacza dany format papieru?

Producenci artykułów biurowych oferują szeroki wybór papierów dostępnych w wielu formatach. Wielkości A0, A3, A5 czy A7 nic ci nie mówią? Bez obaw – w poniższym artykule znajdziesz dokładne wyjaśnienia, które pozwolą ci w pełni odnaleźć się w rozmaitych formatach papieru.

Wiele osób ma trudności z rozróżnieniem poszczególnych wielkości kartek papieru
i wskazaniem tej oczekiwanej, odpowiadającej określonym wymaganiom. Należy wiedzieć, że format arkusza jest określany przez wymiary jego krawędzi i regulowany przez międzynarodową normę ISO 216. Wyróżnia ona trzy główne formaty (A, B, C), z których każdy dzieli się następnie na kilka dodatkowych wielkości. Do najpowszechniej występujących należą formaty oznaczane literą A.

Zacznij od A4

Aby łatwo wyobrazić sobie poszczególne rozmiary papierów, zacznij od A4. To standardowy, najczęściej używany format o wielkości kartki z typowego bloku rysunkowego, tj. 210 x 297 mm. Zapewne spotkałeś się z nim, podpisując, drukując lub czytając różnego rodzaju umowy, dokumenty albo faktury. To najpopularniejszy format papieru do drukarki.

A5, A6, A7 i A8 czyli podziel A4 na kilka części

Jeśli złożysz arkusz w formacie A4 na pół wzdłuż krótszego boku, uzyskasz papier A5, czyli kartkę o wymiarach 148 x 210 mm. Format ten znajdziesz w zwykłych zeszytach szkolnych, ale również w papierach do drukowania. Jeśli natomiast wspomnianą kartkę A4 złożysz na cztery części, otrzymasz kartkę A6 o wymiarach 105 x 148 mm. Chcąc uzyskać wielkość A7, musisz złożyć kartkę w formacie A5 (czyli tę występującą w zeszycie szkolnym) na cztery części. W ten sposób dostaniesz niewielki arkusz o wymiarach 74 x 105 mm. Jeszcze mniejszą karteczkę otrzymasz, kiedy złożysz wspomniany papier A7 na pół, ewentualnie arkusz z bloku (tj. A4) złożysz na osiem części. Nowy format ma wymiary 52 x 74 mm, czyli bardzo małych kartek, mniejszych niż standardowe karteczki samoprzylepne na notatki.

Najmniejsze formaty A9 i A10

Myślisz, że nieduży format A8 to najmniejszy z możliwych rozmiarów? Nic bardziej mylnego. Dostępne są także formaty A9 i A10. Pierwszy z nich to 1/32 kartki z bloku, a drugi – 1/64! Malutkie kartki o wymiarach kolejno 37 x 52 oraz 26 x 37 mm to wersje, które nadają się chyba tylko na szkolne ściągi na klasówki albo sekretne liściki wysyłane w szkole za plecami nauczyciela.

Duże A3, A2, A1 i A0

Chcąc uzyskać małe formaty, musisz podzielić kartkę A4. Jeśli chcesz natomiast sprawdzić, jak wyglądają większe rozmiary, wspomniany arkusz trzeba… pomnożyć. Zestawiając ze sobą dwie kartki w tym formacie wzdłuż dłuższego boku, uzyskasz papier A3 (297 x 420 mm), który występuje w dobrych sklepach papierniczych w wersjach do drukarek https://dlabiura24.pl/papier-a3.

Dodając kolejne dwie kartki, otrzymasz papier A2 (420 x 594 mm), a następne cztery – wielkość A1 (594 x 841 mm). Największy format, czyli A0 to zestawienie aż 16 kartek z bloku rysunkowego. Wielkość tego arkusza wynosi aż 841 x 1189 mm.

Brzmi skomplikowanie? Mnogość formatów i rozmiarów może być na początku nieco przytłaczająca, jeśli jednak dokładnie przeanalizujesz zaprezentowane wyżej wskazówki,
z pewnością z łatwością wyobrazisz sobie wielkości poszczególnych typów papieru.

 

Poprzedni artykułPaleciaki półelektryczne – inwestycja na lata
Następny artykułJak postawić swoje cztery ściany?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj