Aplikacje do monitorowania i zarządzania flotą mogą przynieść firmie wiele korzyści. Czemu i kiedy warto je stosować?
Lokalizatory GPS to dziś powszechnie spotykany element wyposażenia firmowych samochodów. Co ważne, mogą być nie tylko źródłem danych na temat bieżącego położenia pojazdu i zachowania jego kierowcy, ale też narzędziem do efektywnego zarządzania całą flotą. By było to możliwe, lokalizatory muszą stać się częścią całego systemu, który umożliwi zbieranie i przechowywanie danych oraz prowadzenie statystyk i analiz. Jak to zrobić? Ile kosztuje stworzenie dobrego systemu monitoringu GPS? Jakie są korzyści płynące z wdrożenia tego rozwiązania?
Aplikacja GPS na telefon – ile kosztuje?
Omawiając koszty uruchomienia systemu monitoringu floty, warto zacząć od ceny lokalizatora. Pojedyncze urządzenie tego typu posiadające wszystkie niezbędne do wydajnej pracy funkcje kosztuje około 1000-1500 złotych. W tej cenie otrzymujemy możliwość nie tylko śledzenia bieżącej pozycji pojazdu, ale też monitorowania zużycia paliwa, częstotliwości jazdy na jałowym biegu, stylu jazdy kierowcy oraz pracy silnika. To, ile kosztuje sama aplikacja GPS na telefon wraz z systemem do zbierania, archiwizowania i analizy danych, jest zaś zależne od wielkości floty i innych czynników.
GPS – jak technologie ułatwiają zarządzanie flotą?
Taki wydatek należy potraktować jako inwestycję, która szybko zwróci się dzięki zwiększeniu efektywności floty. Oparte o GPS technologie ułatwiają zarządzanie firmowymi pojazdami w następujące sposoby:
- dostarcza danych niezbędnych do zoptymalizowania procesów zarządzania flotą;
- analiza parametrów poszczególnych kursów pozwala ograniczyć niepotrzebne koszty użytkowania pojazdów;
- statystyki umożliwiają szybkie wyeliminowanie zachowań kierowców niebezpiecznych dla aut, innych użytkowników dróg czy środowiska naturalnego;
- monitoring GPS to najlepszy sposób na zwiększenie efektywności floty poprzez optymalne wykorzystanie każdego kursu;
- usługi świadczone przez sprawnie działającą flotę są lepiej postrzegane przez klientów
Wykorzystanie monitoringu GPS – w jakich firmach?
Korzyści, które daje wykorzystanie monitoringu GPS docenią firmy działające w różnych branżach – między innymi:
- spedycyjne i transportowe;
- produkcyjne – posiadające własny system dystrybucji;
- oferujące usługi związane z dojazdem do klienta;
- budowlane