Biała lista podatników VAT – gwarancja bezpieczeństwa transakcji z kontrahentami

Przystępując do współpracy z jakimkolwiek kontrahentem, chcemy mieć pewność, że jego działania zgodne są z literą prawa oraz że jest uczciwym partnerem. Do niedawna zawieranie współpracy z nowymi kontrahentami niosło za sobą pewne ryzyko. Przedsiębiorcy zyskali jednak niezwykle przydatne narzędzie, jakim jest biała lista podatników VAT. Dlaczego warto z niej korzystać? Odpowiedź zawarliśmy w poniższym artykule.

 1. Biała lista podatników VAT – co to jest i do czego służy?
 2. Biała lista VAT – jak z niej korzystać?
 3. Jakie informacje można uzyskać dzięki białej liście VAT?
 4. Biała lista podatników VAT – zanim przelejesz kontrahentowi pieniądze, sprawdź numer rachunku

Biała lista podatników VAT – co to jest i do czego służy?

Biała lista VAT służy do szczegółowej weryfikacji potencjalnego partnera biznesowego pod kątem jego statusu podatnika VAT. Pozwala także poznać podstawę prawną, jeżeli z jakichś powodów ów kontrahent został wykreślony z listy lub też przywrócony, albo odmówiono mu rejestracji. Lista pomaga również sprawdzić dane, takie jak dokładny adres, nazwa, numer rachunku bankowego kontrahenta. Pozwala to uniknąć błędów podczas wypełniania wszelkiego rodzaju dokumentów czy faktur. Podsumowując; biała lista vat to rejestr podatników, tych zarejestrowanych będących czynnymi płatnikami, niezarejestrowanych, wykreślonych oraz przywróconych.

 biała lista vat

Biała lista VAT – jak z niej korzystać?

Korzystanie z białej listy vat sprowadza się w zasadzie do skorzystania z przeznaczonej do tego celu wyszukiwarki. Lista jest prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który pobiera dane podatników z publicznie dostępnych rejestrów.

Pożądany wynik można uzyskać, wpisując następujące parametry:

 • NIP,
 • REGON,
 • numer rachunku bankowego,
 • nazwa firmy.

Informacje na temat kontrahenta można uzyskać również wtedy, gdy dysponujemy niekompletnymi danymi. Na podstawie dostarczonych informacji system pokaże kilka najbardziej pasujących wyników.

Jakie informacje można uzyskać dzięki białej liście VAT?

Biała lista podatników pozwala na uzyskanie raportu na dzień bieżący bądź wcześniejszy (w zależności od tego, co wpiszemy w wyszukiwarkę).

Informacje, jakie można uzyskać dzięki sprawdzeniu kontrahenta na białej liście VAT, obejmują między innymi:

 • numer PESEL,
 • numer REGON,
 • numer w KRS,
 • status podmiotu,
 • adres siedziby,
 • imiona i nazwiska oraz numery PESEL osób, reprezentujących podmiot,
 • daty rejestracji, odmowy, wykreślenia, bądź przywrócenia na listę,
 • numery rachunków bankowych.

Biała lista podatników VAT – zanim przelejesz kontrahentowi pieniądze, sprawdź numer rachunku
Weryfikacja kontrahenta jest niezwykle istotna z kilku powodów. Dla przedsiębiorców ważne jest, by współpraca z potencjalnym partnerem biznesowym (zwłaszcza zawierana po raz pierwszy) przebiegała bezproblemowo. Biała lista VAT umożliwia sprawdzenie kontrahenta pod kątem tego, czy jest czynnym podatnikiem VAT i czy planowana transakcja będzie bezpieczna.

Innym powodem jest konieczność sprawdzenia widniejącego na białej liście podatników numeru rachunku bankowego. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ od 1 stycznia 2020 roku wszystkie transakcje o wartości powyżej 15 tysięcy złotych brutto muszą zostać przelane na rachunek, którego numer widnieje na białej liście vat. Dotyczy to oczywiście transakcji, której dokonują podmioty, będące przedsiębiorcami (nie zaś osoby fizyczne pomiędzy sobą czy też osoba fizyczna z przedsiębiorcą). Nasuwa się pytanie o konsekwencje przelania środków na inny numer rachunku niż ten widniejący na białej liście – jest nią brak możliwości ujęcia poniesionego na poczet towaru lub usługi wydatku w kosztach podatkowych.

Biała lista VAT stanowi zatem narzędzie, dzięki któremu unikniemy nieporozumień i sprawdzimy status potencjalnego kontrahenta.

Poprzedni artykułSprawozdanie finansowe w 2020 roku
Następny artykułMikrorachunek w praktyce podatników PIT-37

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj