Mikrorachunek w praktyce podatników PIT-37

Jedną z nowości wprowadzonych od 1 stycznia 2020 roku w prawie podatkowym, jest tak zwany „mikrorachunek” podatkowy. Będzie on dotyczył między innymi podatników PIT-37, rozliczających swoją deklarację podatkową do kwietnia 2020 roku. Na czym polega zmiana i w jaki sposób będzie dotyczyć podatników PIT-37?

Mikrorachunek – zasady podstawowe do PIT-37

Mikrorachunek podatkowy jest indywidualnym rachunkiem podatkowym, który ruszył od dnia 1 stycznia 2020 roku dla wszystkich podatników, którzy powinni z nich korzystać bez wyjątków. Ma on służyć do wpłat podatków z tytułu PIT, CIT i VAT. Formularz PIT-37 bez wątpienia należy do katalogu podatków PIT (od angielskiego: Personal Income Tax – w Polsce: podatek dochodowy od osób fizycznych). Co za tym idzie podatnicy, którzy w ramach rozliczenia zeznania podatkowego będą musieli zapłacić zobowiązania podatkowe, powinni kierować się nowymi wskazówkami ustawodawcy dotyczącymi mikrorachunków – i właśnie na nie wpłacić zobowiązania podatkowe za PIT 2020.

Jak zacząć używać mikrorachunek?

Każdy podatnik powinien samodzielnie sprawdzić swój indywidualny mikrorachunek podatkowy, w dowolnym urzędzie skarbowym lub za pomocą odpowiedniego generatora. Mikrorachunki obowiązują już teraz (od początku roku) i podatnicy nie otrzymają swoich numerów „z urzędu” – muszą samodzielnie zweryfikować swój numer mikrorachunku. Dopiero po sprawdzeniu tego specjalnego numeru, podatnik będzie wiedział gdzie wpłacić swoje zobowiązanie podatkowe.

 pit 37

Do wygenerowania nowego, własnego numeru mikrorachunku, potrzebna jest tylko znajomość numeru identyfikacji podatkowej NIP lub PESEL, z założeniem, że:

  • dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej lub nie zarejestrowanych jako podatnik VAT – numerem tym będzie numer PESEL;
  • dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą lub podatników VAT, oraz płatników podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – numerem tym będzie numer NIP.

Brak identyfikatora podatkowego

Teoretycznie każdy podatnik w Polsce musi posiadać odpowiedni (swój) identyfikator podatkowy PESEL lub NIP. Teoretycznie jednak jest możliwe, że cały czas czeka on na jego przyznanie (w formie odpowiedniej decyzji). W takim wypadku, nie mając numeru NIP ani PESEL, nie będzie miał więc możliwości wygenerowania indywidualnego numeru mikrorachunku podatkowego. Nie oznacza to jednak zwolnienia z konieczności zapłaty podatku, na przykład z tytułu PIT-37. W takiej sytuacji, podatnik powinien sprawdzić odpowiedni mikrorachunek właściwego dla niego urzędu skarbowego, które udostępnione są w odpowiednim wykazie numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej. W tym miejscu podatnik powinien szukać również dodatkowych informacji jak wpłacić podatek. Samodzielnie powinien również pamiętać o konieczności odpowiedniej identyfikacji wpłacającego oraz danych wpłaty (np. PIT-37). Takie informacje powinny znaleźć się w miejscu określającym wpłacającego lub w odpowiednim tytule przelewu – tak, aby organy podatkowe, pomimo braku skorzystania z mikrorachunku, mogły prawidłowo zakwalifikować wpłatę.

Poprzedni artykułBiała lista podatników VAT – gwarancja bezpieczeństwa transakcji z kontrahentami
Następny artykułWycena aktuarialna rezerw pracowniczych – z czym to się je

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj