Budowa studni – co warto o niej wiedzieć?

Budowanie studni głębinowych przy domkach jednorodzinnych staje się coraz bardziej popularne. Kusząca jest nie tylko wydajność takiego rozwiązania, ale również korzystny koszt budowy. Przy sprzyjających warunkach nowoczesne rozwiązania pozwalają wykonać wszystkie prace nawet w jeden dzień. Przedstawiamy 5 ciekawostek, które warto poznać przy rozważaniu zlecenia budowy studni głębinowej na swojej posesji.

1. Woda o lepszej jakości

Woda ze studni głębiowych pobierana może być nie tylko z kilkunastu, ale nawet kilkudziesięciu metrów. Dzięki temu jej smak jest o wiele lepszy niż w przypadku wody z sieci wodociągowej, a jej jakość znacznie ją przewyższa. Na taką głębokość nie docierają szkodliwe substancje, dzięki czemu ma korzystny wpływ na organizm.

2. Wiertnica do studni usprawni proces budowy

Współcześnie wykorzystywane maszyny do wiercenia otworów sprawiają, że realizacja zleconego projektu przebiega sprawnie. Wiertnice do studni to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala w łatwy sposób przebić się przez trudne warstwy podłoża, a także pracować w trudnych warunkach, na przykład na wodzie lub piasku, które mogłyby utrudnić stabilność maszyny.

3. Przepisy budowlane

Budowa studni wiąże się z szeregiem formalności związanych szczególnie z przepisami prawa budowlanego, wodnego, geologicznego i górniczego. Określają one między innymi miejsce odwiertu, odległość od granicy działki, wydajność oraz głębokość.

4. Miejsce odwiertu

Istotne znaczenie dla miejsca, w którym powstanie studnia ma plan zagospodarowania przestrzennego. Prawo budowlane wskazuje też odległości jakie należy zachować między studnią a granicą działki, przydrożnym rowem, budynkiem inwentarskim.

5. Elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania studni

  • Pompa tłocząca wodę
  • Pompa ciepła ogrzewająca wodę
  • zbiornik ciśnieniowy
  • sterownik, który reguluję proces wydobywania wody.

Elementy te dostępne są pojedynczo, ale również w specjalnych zestawach nazywanych hydroforowymi.

Poprzedni artykułPrzełomowe elementy stron internetowych
Następny artykułAudyt bezpieczeństwa danych osobowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj