BIG InfoMonitor – jak sprawdzić siebie w rejestrze dłużników?

Biuro Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor to rejestr, który gromadzi informacje dotyczące zadłużeń osób fizycznych i przedsiębiorstw. Ci pierwsi mogą trafić do bazy, gdy na ich koncie zostało odnotowane zadłużenie na kwotę co najmniej 200 zł. Przedsiębiorcy, aby znaleźć się w BIG InfoMonitor muszą zalegać z płatnościami na kwotę 500 zł. Czy można usunąć wpis z BIG?

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor – czym jest?

BIG InfoMonitor to jeden z rejestrów należących do Biura Informacji Gospodarczej. Gromadzi i przechowuje informacje dotyczące zadłużeń osób fizycznych oraz przedsiębiorstw. Dzięki zebranym danym stanowi system wymiany informacji pomiędzy instytucjami finansowymi, a innymi podmiotami gospodarczymi. Dzięki temu, że pożyczkodawcy mają wgląd do rejestru BIG InfoMonitor, wnioski o pożyczki pozabankowe np. z https://autokapital.pl/ rozpatrywane są rozważniej.

Oprócz BIG Info Monitor do Biura Informacji Gospodarczej należą:

 • BIG ERIF;
 • Krajowy Rejestr Długów;
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej;
 • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Informacje, które gromadzi baza BIG pochodzą od przedsiębiorców aktywnych we wszystkich sektorach gospodarki. Mogą być nimi operatorzy telewizji kablowej, firmy telekomunikacyjne, dostawcy energii, jednostki samorządu terytorialnego. Dane pozyskiwane są także od pracowników sektora finansowego, jednostek samorządu terytorialnego, konsumentów oraz sądów.

Jak sprawdzić czy jestem w rejestrze dłużników?

Zanim sięgniemy po kredyt czy pożyczkę warto poznać swoją sytuację finansową. Zrobimy to, zapoznając się z danymi umieszczonymi np. z bazie BIG. Jak sprawdzić siebie w rejestrze dłużników?

Powinniśmy w tym celu wykonać kilka kroków. Pierwszym z nich jest rejestracja na stronie BIG InfoMonitor. Wszystko po to, aby zalogować się do swojego nowo utworzonego konta. Następnie będziemy zobowiązani załączyć swoje zdjęcie oraz przesłać skan dokumentu, który potwierdzi naszą tożsamość.

Jeśli pozytywnie przejdziemy proces rejestracji, otrzymamy wiadomość e-mail, która potwierdzi otrzymanie całkowitego dostępu do systemu. Teraz możemy skorzystać z możliwości pobrania Raportu o Sobie lub Raportu z Rejestru Zapytań. Raport o Sobie pozwala sprawdzić, kto umieścił informacje odnośnie danego podmiotu w BIG InfoMonitor. Raport z Rejestru Zapytań pozwala na sprawdzenie wysłanych do systemu zapytań o konkretną osobę.

Jak sprawdzić zadłużenie firmy za darmo?

Nie tylko sięgając po produkty sektora finansowego warto znać swojego kontrahenta. Istnieje wiele branż, z których usług korzystamy na co dzień. Dobrze jest sprawdzić czy osoby, które z nami współpracują są rzetelne i wypłacalne.

Aby poznać ich sytuację finansową, możemy przeanalizować np. bazę BIG InfoMonitor. Aby sprawdzić w BIG InfoMonitor wybrane przedsiębiorstwo, należy podać jego numer NIP lub REGON. Ważne jest również wskazanie pełnej nazwy spółki, którą chcemy zweryfikować. W celu sprawdzenia kontrahenta online będziemy musieli założyć indywidualne konto (jeśli mamy już konto w systemie, możemy z niego skorzystać bez zakładania nowego).

Co ważne, istnieją również dwa inne sposoby na sprawdzenie naszego kontrahenta. Są to:

 • wizyta w punkcie obsługi BIG InfoMonitor;
 • wysłanie listem poleconym prośby o wybrany raport.

To, na jaką formę sprawdzenia danych się zdecydujemy, będzie zależne wyłącznie od nas lub czasu, którym dysponujemy. Wysyłka listu może opóźnić otrzymanie informacji z BIG.

Jak wpisać dłużnika do rejestru BIG?

Do bazy BIG mogą trafić zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Dane kontrahentów, z którymi współpraca nie była owocna możemy umieścić w rejestrze samodzielnie. Jak dokonać takiego wpisu? Osoby fizyczne powinny w tym celu posiadać tytuł wykonawczy wydany przez sąd i opatrzony klauzulą wykonalności. Następnie powinny one:

 • zalogować się do swojego konta w BIG InfoMonitor;
 • wydrukować, wypełnić i podpisać umowę wraz z załącznikami;
 • wysłać wypełnione dokumenty do bazy BIG InfoMonitor;
 • wysłać do rejestru skan dowodu osobistego (w celu potwierdzenia tożsamości) oraz tytułu wykonawczego;
 • dokonać opłaty zgodnie z cennikiem przy pomocy systemu płatności online;
 • wysłać dłużnikowi wezwanie do zapłaty wraz z ostrzeżeniem o wpisaniu go do BIG InfoMonitor na 14 dni przed dokonaniem wpisu.

Aby osoba fizyczna mogła być umieszczona w rejestrze BIG, musi posiadać zadłużenie na kwotę co najmniej 200 zł. Firmy mogą zostać wpisane do BIG InfoMonitor wyłącznie wtedy, gdy zalegają z płatnościami na minimalną sumę 500 zł.

Jak usunąć wpis z rejestru BIG InfoMonitor?

Gdy zdecydujemy się wziąć kredyt lub pożyczkę musimy być świadomi, że pożyczkodawca bardzo dokładnie sprawdzi naszą wypłacalność. Zrobi to po to, aby nie przyznać dodatkowych pieniędzy osobie, która nie będzie w stanie uregulować w terminie płatności. Dobrze, aby na naszym koncie nie było odnotowanych zaległości finansowych obciążających domowy budżet. Czy można usunąć wpis z rejestru BIG InfoMonitor?

Można. W tym celu najprościej jest spłacić aktualne zadłużenie. Gdy tego dokonamy, wierzyciel usunie wpis, który nas dotyczy. Ma na to 14 dni od momentu uregulowania przez nas płatności. Jeśli mimo opłacenia przez nas długu nie wystąpi do BIG z prośbą o aktualizację danych, grozi mu kara finansowa.

Jako, że dostęp do bazy BIG mają również przedsiębiorcy, oni również mogą uaktualnić dane znajdujące się w systemie. Po zalogowaniu na swoje konto w rejestrze, mogą usunąć informacje o dłużniku, potwierdzając dokonanie opłaty.

Istnieje ryzyko, że nasze dane w bazie BIG InfoMonitor pojawią się niesłusznie. Aby wyjaśnić zaistniałą sytuację należy niezwłocznie skontaktować się z pracownikami rejestru. Jeśli rzeczywiście nasze dane nie powinny znaleźć się w systemie, zostaną usunięte.

Poprzedni artykułWydajność i funkcjonalność nowych iMaców Pro od Apple’a
Następny artykułMiej zdrowie pod kontrolą dzięki opasce fitness

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj