Jakie związki roślinne mogą mieć terapeutyczny wpływ na organizm człowieka ?

Wszyscy dobrze wiemy że produkty którymi obdarzyła nas natura mają w sobie całą gamę wartościowych związków dla organizmu człowieka. Warto w tym miejscu wymienić owoce, warzywa a także innej produkty roślinne, które mogą korzystnie działają na nasze zdrowie. Ich cechami szczególnymi jest intensywny kolor, przyjemny zapach oraz bogactwo naturalnych składników takich jaki witaminy, aminokwasy czy też błonnik.

Świetnym przykładem może być Witamina C, która wpływa na układ odpornościowy. Z kolei witamina K może wpływać na kondycję naszych kości. Jest również stosowana w problemach z krzepnięciem krwi. Należy wymienić również Witaminę E która może pomagać w radzeniu sobie ze stresem. Występujące w olejach tłoczonych na zimno kwasy omega 3 i omega 6 również należy zaliczyć do takich związków. Wpływają bardzo pozytywnie między innymi na kontrolę ciśnienia krwi, funkcjonowanie oraz pracę nerek a także poprawiają trawienie.

Jakie inne związki występują w roślinach i za co są odpowiedzialne?

W roślinach występują również związki flawonowe określane jako flawonoidy. Obecne są całkowicie naturalnie w większości roślin. Odpowiadają między innymi za kolor roślin i warzyw. Właśnie one wpływają na to że jabłko ma piękny czerwony kolor a gruszka zielony. Mają również wpływ na ich zapach a w zasadzie są za niego odpowiedzialne. Dodatkowo biorą udział w procesie fotosyntezy czyli produkcji tlenu przez rośliny. Oprócz walorów estetycznych wykazują również działanie wspierające nasz organizm na wiele różnych sposób. Mogą obniżać ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Stosowane mogą być profilaktycznie na miażdżycę oraz cukrzycę. Ważnymi związkami roślinnymi są również terpeny które odpowiadają za zapach danej rośliny. Dodatkowo podobnie za flawonoidy wykazują działanie lecznicze dla organizmu człowieka.

Konopie włókniste roślinami o dużym potencjale leczniczym

Grupą roślin bogatych zarówno w terpeny jak i flawonoidy są konopie siewne inaczej zwane przemysłowymi. W tych roślinach występują również związki charakterystyczne tylko dla konopi zwane kannabinoidami. W ostatnim czasie coraz bardziej rośnie świadomość odnośnie ich terapeutycznych właściwości. Na rynku dostępne są takie preparaty jak olejki konopne oraz susz roślinny z konopi przeznaczony do waporyzacji.

Poprzedni artykułKorzyści z certyfikatu SSL
Następny artykułRekrutacja specjalistów – jak robić to dobrze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj