Korzyści z certyfikatu SSL

Coraz częściej mówi się i pisze o certyfikatach SSL. Skąd taka ich duża popularność w ostatnich latach? Okazuje się, że to skuteczny sposób na ochronę strony internetowej, wypełnienie wymagań RODO i zabezpieczenie użytkowników.

Zagrożenie cyberatakami rośnie i co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Pokazują to różne raporty publikowane co roku przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa. To pokazuje, że nie można czekać z odpowiednim zabezpieczeniem witryny internetowej, bo taka zwłoka może dużo kosztować. Trzeba wdrożyć rozwiązania, które będą ograniczały zagrożenie. Najlepsze rozwiązanie to certyfikat SSL. Jego wdrożenie nie jest skomplikowane. Można to zrobić szybko i bez dużych kosztów, a korzyści są naprawdę ogromne.

Dlaczego warto mieć certyfikat SSL?

Jeśli chcielibyśmy wymieniać korzyści z posiadania certyfikatu SSL, należałoby ułożyć dość długą listę. Dlatego ograniczymy się tutaj tylko do najważniejszych kwestii. Certyfikat SSL to oczywiście przede wszystkim ochrona danych, jakie są przesyłane z przeglądarki internetowej użytkownika do serwera. Taka transmisja jest szyfrowana i informacji nie może przechwycić postronna osoba (musiałaby posiadać specjalny klucz, co jest niemożliwe).

Kolejna korzyść to możliwość łatwego wypełnienia przepisów ustawy o RODO. Jeśli wczytać się w te przepisy, szybko można się przekonać, że zarówno administrator witryny internetowej, jak i podmiot przetwarzający dane muszą je szyfrować. SSL załatwi tę kwestię. Istotną sprawą jest również zaufanie do danego serwisu internetowego. Strony bez SSL są oznaczane przez przeglądarki internetowe (np. Chrome) jako niezabezpieczone. Natomiast witryna z takim certyfikatem jest postrzegana jako bezpieczniejsza i godna zaufania, szczególnie gdy trzeba tam zostawić wrażliwe dane (np. przy płatności). Nie bez znaczenia jest także to, że certyfikat SSL pomaga przy pozycjonowaniu strony i ułatwia zajęcie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania Google.

Dla kogo certyfikat SSL?

Zdobycie certyfikatu SSL nie jest trudne czy skomplikowane. Takie certyfikaty mają w swojej ofercie renomowani dostawcy usług internetowych (np. Domeny.pl). Kto powinien zatem zainstalować certyfikat SSL? Przede wszystkim te strony internetowe, które zbierają dane od użytkowników i je przetwarzają. Przykładem mogą być sklepy internetowy, w których dokonuje się płatności online. Do tego z SSL powinny korzystać także witryny, do których trzeba się logować. Taki certyfikat jest również konieczny dla witryn instytucji finansowych.

W rzeczywistości certyfikat SSL przyda się nie tylko wszędzie tam, gdzie trzeba zabezpieczyć dane klientów, ale również tam, gdzie ważne jest zaufanie do witryny i podkreślenie jej prestiżu. Dzięki SSL można uzyskać to łatwo i bez skomplikowanych działań.

Poprzedni artykuł4 rzeczy niezbędne do prowadzenia sklepu
Następny artykułJakie związki roślinne mogą mieć terapeutyczny wpływ na organizm człowieka ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj