Czym jest marketing społeczny?

Kwestia odpowiednio prowadzonego marketingu pojawia się najczęściej w kontekście rozwoju firmy. Na działania marketingowe składają się wszelkiej maści kampanie promocyjne, mające za cel zarówno budowanie świadomości marki, rozpowszechnienie konkretnego produktu czy przyciągnięcie nowych klientów do firmy. Jednak nie jest to jedyne oblicze marketingu.

  1. Marketing społeczny a CSR
  2. Marketing społeczny – przykłady

O marketingu społecznym od pewnego czasu mówi się coraz więcej i jest on wykorzystywany na coraz szerszą skalę. Możesz sporo poczytać o tym, czym jest marketing społeczny na blogu Harbingers. Z poniższego tekstu również zaczerpniesz garść wartościowych informacji. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na stronę https://harbingers.io/.

Marketing społeczny a CSR

Pierwszy raz na szerszą skalę pojęcie marketingu społecznego pojawiło się blisko pięćdziesiąt lat temu. Za jego popularyzatora uznaje się między innymi Philipa Kotlera, który w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wraz z Geraldem Zaltmanem zaczął on na rynek wprowadzać programy, których zadaniem było kształtowanie i wpływ na idee społeczne przy użyciu zasady 4P.

Marketing społeczny można określić jako promowanie idei przyczyniających się do wspólnego dobra całego społeczeństwa przy pomocy technik stricte marketingowych. W tym miejscu należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię popularnych instrumentów marketingowych, choćby regułę 4P, na którą składa się produkt, price (sumaryczne koszty), promotion (narzędzia promocyjne i różnorodne źródła przekazu, służące przedstawieniu konkretnego wzorca zachowań) oraz place (swoisty sposób dystrybucji przekazu społecznego).

Marketing o charakterze społecznym bywa czasem mylony ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. CSR, bo to właśnie ten skrót oznacza społeczną odpowiedzialność biznesu, jest jednak nieco czymś innym. Firmy, często dbając o swój wizerunek, wprowadzają w życie taką strategię zarządzania, w której uwzględnione są szeroko pojęte interesy społeczne czy też na przykład kwestie ochrony środowiska naturalnego. Głównym celem CSR jest zatem budowanie relacji z klientem w oparciu o konkretne wartości, nie da się jednak nie zauważyć, iż bezpośrednim i najważniejszym beneficjentem strategii prowadzonej w ten właśnie sposób jest samo przedsiębiorstwo, które korzysta na tym wizerunkowo.

Działania marketingu społecznego, aby były skuteczne, to muszą zostać dokładnie zaplanowane, a cała kampania musi mieć na tyle silny przekaz, aby trafiła na podatny grunt społeczny. Przez kampanie społeczne udało się do tej pory wiele osiągnąć. W dzisiejszych czasach już mało kogo trzeba przekonywać do tego, aby wsiadając do samochodu, nie zapomniał o zapięciu pasów bezpieczeństwa.

Marketing społeczny – przykłady

Marketing społeczny ma za zadanie wypromować określone postawy w społeczeństwie i wspierać wspólne idee. Nawet na polskim rynku da się bez trudu znaleźć przykłady sprawnie poprowadzonego marketingu społecznego, którego działania przyniosły zakładane rezultaty. Za przykład może posłużyć choćby wspomniana wcześniej kwestia zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie.

Zresztą, kwestia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to jeden z częściej poruszanych tematów podczas kampanii społecznych zakrojonych na szeroką skalę. Sporo prowadzonych dotychczas działań koncentrowało się w dużej mierze na skutkach prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu. Dużo uwagi poświęcono także widoczności pieszych i rowerzystów na drodze, zwłaszcza po wprowadzeniu obowiązku noszenia elementów odblaskowych na terenie niezabudowanym.

Poprzedni artykułKsięgarnia internetowa dla biznesu – przegląd publikacji
Następny artykułOdżywki przedtreningowe (przedtreningówki) – co to jest? Działanie i efekty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj