Czy zastanawiasz się, po co w ogóle uczyłeś się języka angielskiego? Jasne, obejrzysz sobie jakiś serial po angielsku i coś zrozumiesz, czasem przeczytasz prosty artykuł w Internecie, ale nic więcej z tego nie wynika. Nie widzisz za bardzo do czego Twój angielski miałby Ci się przydać i nie masz motywacji, by go jeszcze poprawić. Po co się wysilać po nic?
Z drugiej strony trochę szkoda Ci czasu i wysiłku włożonego w naukę języka Szekspira i robi Ci się przykro, że go zapominasz. Zastanawiasz się więc nad pójściem na kurs językowy albo chociaż kupieniem podręcznika do samodzielnej nauki. Może jak poprawisz Twój angielski to stanie się wreszcie przydatny? Znajdziesz sobie anglojęzyczych znajomych, wyjedziesz za granicę, czy wreszcie wyłączysz napisy w serialu?
Tak, masz rację, przejście przynajmniej na dobry poziom wyższy średnio zaawansowany (B2) znacznie zwiększy Twoje możliwości. Tylko jaki kurs albo podręcznik wybrać? Pozwól, że Ci podpowiemy coś, co nie przychodzi do głowy większości osób. Doucz się języka angielskiego w odmianie biznesowej.
Co to jest? To po prostu konkretne słownictwo i umiejętności, których używa się w pracy, np. pisanie profesjonalnych emaili, znajomość zwrotów do rozmowy telefonicznej czy prezentacji po angielsku itd. Zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać materiały do Business English zamiast zwyczajnych do ogólnej nauki? Przemawiają za tym dwa powody:
- Uczysz się robić konkretne rzeczy po angielsku, np. pisać emaile i rozmawiać przez telefon. Przydadzą Ci się jeśli podejmiesz pracę z j. angielskim lub wyemigrujesz. Czy nie jest to sensowniejsze niż wałkowanie jak dokładnie używać wszystkich conditionals?
- Wciąż podnosisz swój ogólny poziom angielskiego, na przykład poprawiasz swoje rozumienie ze słuchu. Jednak poznajesz przy tym słownictwo przydatne w kontekście zawodowym, co otwiera Ci opcję użycia Twojego Business English do dostania lepszej pracy.
Jak widzisz, możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: nie pozwolić Twojemu angielskiemu zardzewieć i jeszcze przygotować się do tego, żeby pomógł Ci w pracy. Dodajmy do tego trzeci powód – angielskiego biznesowego możesz uczyć się za darmo z tego kompletnego przewodnika po Business English.
W zasadzie trzeba by jeszcze odpowiedzieć na jedno pytanie: dlaczego masz się jednak zdecydować na pracę nad Twoim angielskim i do tego wybrać biznesowy angielski? Mógłbyś przecież odpuścić temat i wrócić do oglądania serialu na Netflixie.
Za tym, żeby podnieść Twój angielski do poziomu kiedy jest naprawdę użyteczny przemawiają dwa powody:
- Jeśli będziesz chcieć więcej zarabiać i rozwinąć karierę, znajomość języka angielskiego będzie poważnym atutem. Pozwoli Ci ona na pracę w zespole międzynarodowym i z klientami zagranicznymi. A to po prostu oznacza większą wypłatę i lepsze warunki warunki rozwoju kariery niż w pracy 100% po polsku.
- Jeśli wyemigrujesz albo będziesz podróżować, docenisz umiejętność dogadania się z każdym i przyda Ci się słownictwo do rozmawiania przez telefon oraz praktyka w pisaniu emaili.
Dobrze, a dlaczego warto wybrać materiały opatrzone hasłem Business English zamiast ogólnego angielskiego? Warto tak zrobić, jeśli widzisz jakąkolwiek szansę na używanie języka angielskiego w Twojej przyszłej pracy albo nie wykluczasz, że będziesz mieszkać poza Polską. W ten sposób nauczysz się np. jak napisać CV po angielsku czy wygłosić prezentację, zamiast wkuwać wyrafinowane słownictwo do dyskutowania o zmianie klimatu z podręcznika do ogólnego języka angielskiego.
Czy po przeczytaniu tego artykułu jesteś zainteresowany douczeniem się języka angielskiego i równocześnie poprawieniem swojej sytuacji na rynku pracy? Jeśli tak, przejdź do darmowego przewodnika po Business English i zaczynaj!