Ulgi podatkowe za 2022 rok – komu przysługują i ile można odliczyć?

Od połowy lutego do 2 maja 2023 roku każdy z podatników musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. Jak to zwykle bywa nie do końca wiadomo jak się rozliczyć, biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnim czasie przepisy już zmieniały się kilkakrotnie. Wiele osób nadal nie wie, z jakich ulg może skorzystać. Dziś podpowiemy Wam, co można odliczyć od podatku.

Ulga prorodzinna – czy każdy może z niej skorzystać?

Ulga prorodzinna jest określana mianem ulgi na dziecko. W zeznaniu podatkowym, które będziecie składać za rok 2022 możecie nie tylko odliczyć ją od podatku, ale możecie też uzyskać zwrot niewykorzystanej ulgi, co dotyczy sytuacji, gdy Wasze zarobki były zbyt niskie, by z niej skorzystać. Zasadniczo tutaj niewiele zmieniło się w stosunku do lat ubiegłych. Mogą z niej skorzystać rodzice, którzy sprawują opiekę rodzicielską bądź opiekunowie prawni. Jednak dotyczy to tylko sytuacji, gdy dziecko z nimi mieszka. Z ulgi mogą skorzystać także rodziny zastępcze.

Rzecz jasna rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej analogicznie nie mogą skorzystać z tej ulgi. Przysługuje ona więc tylko i wyłącznie opiekunom prawnym, których dzieci są małoletnie bądź otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną i w tym przypadku wiek nie ma znaczenia. Dotyczy to też osób do ukończenia 25 roku życia, które się uczą bądź studiują, ale tylko wtedy, gdy nie uzyskały dochodów wyższych niż 12-krotność kwoty renty socjalnej, która jest równa 16. 061,28 zł. Pamiętajcie jeszcze, że poprzez dochód rozumie się przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów. Do dochodów nie wlicza się też rent. Jeżeli Wasze dziecko jest pełnoletnie, to tak jak wspominaliśmy możecie skorzystać z ulgi, ale tylko wtedy gdy uczy się w szkole ponadgimnazjalnej czy kolegium nauczycielskim lub języków obcych, a także szkół oficerskich czy uczelni publicznych i niepublicznych. Z ulgi nie mogą skorzystać jednak podatnicy, którzy uzyskują dochody opodatkowane podatkiem liniowym 19% z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Jak wiadomo przepisy bywają nieco skomplikowane, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalisty. Polecamy biuro rachunkowe w Legnicy.

Odliczenia, z których można skorzystać, czyli darowizna na cele walki z COVID-19

Pandemia koronawirusa spowodowała wiele problemów nie tylko w służbie zdrowia, ale też na rynku pracy. Niestety sporo osób straciło swoje dochody. Ale były też takie, które starały się wspierać innych i wpłacały darowizny na cele walki z COVID-19. I właśnie owe darowizny można odliczyć od podatku, przy czym trzeba pamiętać, że należy posiadać dokument potwierdzający umowę darowizny. Jeżeli np. darowizna została wpłacona za pośrednictwem jakiejś organizacji pożytku publicznego, to trzeba posiadać pisemną informację, w jakim miesiącu zostały przekazane środki i kto je otrzymał. Jeżeli chodzi o kwotę odliczenia, to można odliczyć do 100% dochodu podatnika i do 100% wartości darowizny, pod warunkiem, że została ona przekazana do dnia 31 maja 2022 r. Taką darowiznę można odliczyć w PIT-37, w PIT-36L, w PIT-36 oraz w PIT-28.

Ulga dla rodzin wielodzietnych

Trzeba przyznać, że przepisy wprowadzone w Nowym Ładzie nie są zbyt sprawiedliwe i niestety nadal okazuje się, że osoby, które ciężko i uczciwie pracują nie mogą skorzystać z ulg. Większość z nich przysługuje choćby rodzinom wielodzietnym i właśnie w ramach Polskiego Ładu wprowadzono kolejną ulgę, a dokładnie ulgę 4+, która obowiązuje rodziny wychowujące minimum 4 dzieci. Z takiej ulgi mogą skorzystać podatnicy, którzy są rodzicami i to bez względu na stan cywilny. Co ciekawe każdy rodzic, który wychowuje przynajmniej 4 dzieci będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania przychodów, które wynoszą rocznie 85 tys. 528 zł. W przypadku obojga rodziców ta kwota wynosi 171 tys. 056 zł. Po rozliczeniu się ze skali podatkowej ulgę należy zsumować z kwotą wolną od podatku. Jeżeli macie wątpliwości jak rozliczyć ulgę, to skontaktujcie się z biurem księgowym w Legnicy.

Składki członkowskie na związki zawodowe

Jeżeli ponosiliście składki członkowskie na związki zawodowe, to możecie je odliczyć od podatku. Wystarczy tylko, że posiadacie dowód wpłat, przy czym należy pamiętać, iż nie można odliczyć od dochodu kwoty składek, która przekracza 500 zł. Z odliczenia składek mogą skorzystać osoby rozliczające się w PIT 28, PIT 36, czy też PIT 37.

Poprzedni artykułStrategia omnichannel – jak ją wdrożyć?
Następny artykułKompleksowe zaopatrzenie lodziarni – o jakich produktach trzeba pamiętać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj