Monitoring GPS to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Powód jest prosty: w ten sposób można dużo łatwiej, szybciej i wydajniej zarządzać flotą pojazdów firmowych. Zanim jednak wybierzesz jedną z dostępnych opcji sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.
Chociaż każdy monitoring GPS ma wspólny cel, systemy mogą znacząco różnić się między sobą. Niektóre różnice wpływają natomiast nie tylko na jakość, ale również wygodę użytkowania. Dlatego warto porównać dostępne rozwiązania, aby wybrać najbardziej optymalne, tj. dopasowane do potrzeb i oczekiwań konkretnego przedsiębiorstwa.
Cena nie zawsze ma znaczenie…
Często firmy kierują się głównie ceną przy wyborze konkretnego systemu. Nie zawsze jednak najdroższe i najtańsze oferty są odpowiednio najlepsze i najgorsze. Wiele zależy od tego, jak wiele elementów obejmuje usługa.
Dobry monitoring GPS, czyli?
Wiadomo, że każde przedsiębiorstwo ma inne oczekiwania i wymagania, jednak da się wskazać kilka cech determinujących przewagę jednej usługi monitoringu nad pozostałymi. Przy wyborze warto zatem wziąć pod uwagę wiele kwestii.
- Funkcjonalność
To chyba najważniejszy aspekt, który trzeba uwzględnić – od niego zależy wydajna praca związana z zarządzaniem flotą. Chociaż systemu do monitoringu GPS mogą mieć różne funkcjonalności, ciekawą opcją jest np. kompleksowa kontrola przebiegów, możliwość wyznaczenia stref i korytarzy przejazd, opcja rozliczania samochodów wykorzystywanych do celów służbowych i prywatnych, prowadzenie kartotek pojazdów. Niektóre rozwiązania dają także możliwość oceny stylu jazdy kierowców, co przekłada się na poczynienie oszczędności związanych z tankowaniem.
- Możliwość integracji z oprogramowaniem firmowym
Pozwala to na wydajniejsze zarządzanie wszystkimi procesami w przedsiębiorstwie. Wymiana danych trwa dosłownie chwilę, co przekłada się na wydajniejsze funkcjonowanie.
Dlaczego warto zdecydować się na monitoring GPS?
Monitoring GPS niesie za sobą wiele korzyści, mimo że stanowi dodatkowy wydatek dla przedsiębiorstwa. Często jednak koszty są dużo niższe w porównaniu z kosztami ponoszonymi na zarządzanie flotą we własnym zakresie.
Decydując się na monitoring, można liczyć m.in. na:
- wygodne optymalizowanie tras, aby np. wykluczyć puste przebiegi,
- zwiększenie bezpieczeństwa – kontrolowanie samochodów umożliwia zmniejszenie ryzyka kradzieży,
- uproszczenie procesów rozliczania kosztów związanych z eksploatacją pojazdów.
Przedsiębiorstwo ma przy tym pełen nadzór nad sposobem wykorzystywania samochodów – także wtedy, gdy pracownik może jeździć autem po godzinach pracy.