Witacze – pylony informujące o przekroczeniu granic miasta, regionu. To znaki ustawiane przy wjazdach i wyjazdach z danego miejsca. Witacze nie tylko witają przejezdnych, ale również ich żegnają. Stanowią swojego rodzaju wizytówkę miasta, czy regionu. I tak jak jest to w zwyczaju tego typu rzeczy, mogą działać na korzyść, jak i niekorzyść.
Witacze mogą mieć przeróżny kształt. Aktualne możliwości produkcyjne pozwalają na wyprodukowanie niemalże każdej konstrukcji o dowolnej postaci. Ogranicza nas właściwie wyłącznie kreatywność. Co prawda takie aspekty jak stabilność i zgodność ze strefami wiatrów i normami wytrzymałościowymi witacza jest niezwykle istotna, natomiast nie musi to sprowadzać pylonu do graniastosłupa.
Witacze Graffico nadają wyjątkowości danemu miejscu
Jak stworzyć „dobre witacze”?
Witacze odzwierciedlają charakter regionu, mogą pokazywać jego atuty, wyjątkowość, prezentować styl i specyfikę danego miejsca. Z reguły są to kilkumetrowe pionowe, prostokątne konstrukcje, które tak jak białą kartkę można zapełnić treścią. Na witaczach można umieścić dowolny przekaz dowolną czcionką. Witacze mogą mieć niemalże dowolny kolor, wybrzuszenia, wygięcia. Do realizacji potrzebny jest tylko pomysł. Na tyle oryginalny, by wyróżnił dane miejsce. Niepowtarzalny, by kojarzył się wyłącznie z daną miejscowością.
– Aktualnie obserwujemy tendencje do umniejszania witaczom. Być może spowszedniały, mało który witacz wyróżnia się w krajobrazie. Mało który witacz do niego również pasuje. – wyznaje Jarosław Włodarczyk, właściciel Graffico – reklamy do nieba, realizujący m.in. witacze – Jak zrobić dobry witacz? Musi być inny, musi mieć efekt wow i dobrze współgrać z krajobrazem – dopowiada.
– Aby był dobrze widoczny, witacz musi mierzyć minimum 4 metry – podpowiada właściciel Graffico – dopiero taka wielkość pozwala przejezdnym dostrzec i przyswoić treść umieszczoną na witaczu. Kluczowe jest także jego ustawienie, odległość od drogi, która wpływa na jego wymiary. Istotnym determinantem wpływającym na odbiór witacza jest także fakt, przy jakiej drodze stanie.
Komu przydadzą się witacze?
Witacze nie są dedykowane wyłącznie regionom, czy miastom turystycznym. Każdy region, województwo, powiat, gmina, miasto czy wieś zasługuje na własny witacz. Obok zwykłych znaków drogowych z nazwą miejscowości w ciemnozielonym prostokącie, witacze stanowiłyby doskonały wyróżnik danego miejsca. Ponieważ takie pylony można na różne sposoby personalizować i dostosowywać według specyfiki regionu, mogą idealnie uosabiać charakter miejsca.
– Dla nas każde miejsce jest wyjątkowe, dlatego wierzymy, że witacze należą się każdej miejscowości, niezależnie, czy mieszka w niej 10 tysięcy osób, czy 100 tysięcy. – wyznaje Jarosław Włodarczyk, właściciel firmy produkującej m.in. witacze – Jak dotąd zrealizowaliśmy dziesiątki witaczy dla miast, województw i innych regionów. Każdy z nich był inny, oryginalny i niepowtarzalny, bo odzwierciedlał duszę danego miejsca. Każdy był ponadczasowy i długowieczny.
Podsumowanie
Witacze to taki element w miejskim czy wiejskim krajobrazie, który może pokazywać gościnność danego miejsca. Niczym portier serdecznie przywita odwiedzających i uprzejmie ich pożegna. Przy wjeździe witacz poinformuje, czyje progi przekracza odwiedzający, natomiast wyjeżdżając, przypomni o opuszczanym miejscu, dzięki czemu dłużej pozostanie w pamięci. Witacze mogą stanowić drobny, ale równocześnie niezwykle silnie pozytywny akcent dla przyjezdnych. Mogą być idealnym narzędziem, który pozwoli innym zapamiętać konkretną miejscowość.