Wiosenne porządki – od czego zacząć i jak poradzić sobie z generalnym sprzątaniem?

Wiosna kojarzy się ze słońcem, ciepłem i świeżością. To wyjątkowy sezon, który przynosi człowiekowi zastrzyk nowej energii oraz gotowość na zmiany. Powiew wiosennej świeżości warto wprowadzić również do swojego mieszkania, decydując się na generalne porządki. Czysty, pachnący dom, nastraja bowiem równie pozytywnie, jak słoneczna pogoda na zewnątrz. Od czego najlepiej zacząć wiosenne sprzątanie, o czym nie wolno zapominać i jak poradzić sobie z każdym bałaganem?

Wiosenne porządki – co należy zrobić?

Wiosenne porządki to generalne sprzątanie, na które trzeba przeznaczyć dużą ilość wolnego czasu. Wysiłek odpłaca się jednak estetycznymi i atrakcyjnymi wnętrzami, w których aż chce się przebywać. Zanim wpuścimy do mieszkania wiosenne powietrze, należy zadrobić zaległości, które nagromadziliśmy w bardziej leniwym okresie zimowym. Oznacza to, że na liście rzeczy do zrobienia powinny znaleźć się takie zadania, jak:

  • trzepanie i pranie dywanów,
  • pranie tapicerek,
  • mycie podłóg i okien,
  • ścieranie kurzy (również z trudno dostępnych miejsc, czyli lamp czy karniszy),
  • wymiana pościeli, zasłon i firanek na świeże.

Jeśli dysponujemy tarasem lub balkonem wiosenne porządki dotyczą również tych miejsc, dlatego przed przyniesieniem z piwnicy stolików i krzeseł, odświeżamy je i ustawiamy na umytej już podłodze.

Wiosenne porządki – od czego zacząć?

Główną przyczyną bałaganu jest najczęściej nagromadzenie zbędnych przedmiotów, których nie wyrzucamy na przykład z sentymentu. Wiosenne porządki będą najefektywniejsze, jeśli to właśnie od wyrzucenia, odsprzedania lub oddania nadmiaru wyposażenia i dodatków zaczniemy generalne sprzątanie. Minimalizm jest bowiem nie tylko modny, ale i niezwykle praktyczny – znacznie ułatwia utrzymanie czystości. Co jednak z rzeczami, których naprawdę potrzebujemy, a które również zagracają nasze wnętrza? Te należy posegregować, korzystając w tym celu z funkcjonalnych pojemników, koszyków i pudełek, które pomagają zadbać o ład i porządek. Dodatkowo, bardzo często pięknie prezentują się na półkach czy na podłodze i sprawiają, że zawsze mamy wszystko pod ręką.

Wiosenne porządki okazją do zmiany?

Na wiosnę często pragniemy zmienić coś w swoim życiu. Zmiany kojarzone są bowiem z nową energią, szansą na pozytywny obrót wydarzeń. Nie zatrzymujmy się zatem na klasycznej zmianie fryzury czy zawartości garderoby. Bardzo korzystnie zadziała na nas także zmiana otoczenia. Może to być tylko nowa pościel, inne zasłony lub nowy, wyrazisty mebel, o którym zawsze marzyliśmy. Dobrze w tej roli sprawdzą się także niewielkie dodatki, takie jak poduszki dekoracyjne czy bibeloty. Ich zakup nie musi wiązać się z wielkimi wydatkami. Stare przedmioty możemy wystawić w bezpłatnym serwisie ogłoszeniowym – na przykład Pokato.pl – jednocześnie kupując tam również inne dodatki lub meble – niedrogie, używane, lecz w dobrym stanie.

Dlaczego warto postawić na używane?

Wiosenne porządki będą łatwiejsze, jeśli zadbamy o odpowiedni sprzęt do czyszczenia, prania czy odkurzania. Dywany i tapicerki możemy oczyścić samodzielnie, korzystając z odkurzacza piorącego. Odświeżymy je także urządzeniem parowym. Znienawidzona czynność mycia okien przebiegnie sprawniej, jeżeli w nasze dłonie trafi dedykowana oknom myjka. Aranżacje wnętrz z łatwością odmienimy przy pomocy tekstyliów, niewielkich mebli lub dodatków. Czy wprowadzenie do mieszkania wiosny musi zatem nadszarpnąć nasz domowy budżet? Nie, jeśli zdecydujemy się na korzystne i ekologiczne rozwiązanie, jakim jest zakup używanego wyposażenia domu i ogrodu. Na odświeżenie wnętrza decyduje się wiele osób. W trakcie porządków wystawiają oni na sprzedaż mało zużyte, a niekiedy zupełnie nowe sprzęty, meble i dekoracje, które okazały się na przykład nieudanym prezentem. To doskonałe rozwiązanie, pozwalające nabyć do mieszkania coś, co wniesie do niego powiew świeżości – nawet jeśli nie będzie opatrzone metką producenta.

Nowy sezon to czas na zmiany. Szczególnie wiosną warto odpowiednio przygotować do niego i siebie, i swoje mieszkanie. Wiosenne porządki to nie tylko sprzątanie, ale również wizualne odświeżenie wnętrza nowym wyposażeniem i dekoracjami – najlepiej z drugiej ręki.

Poprzedni artykułUsługi inwestycyjne – jakie wybrać aby zabezpieczyć swoją przyszłość?
Następny artykułIle trwa przeprowadzka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj