Szklany balkon – jakie są jego zalety?

Balustrada balkonowa to ważny element. Rzutuje ona nie tylko na estetykę elewacji, ale również na bezpieczeństwo użytkowania. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej wybiera się balustrady szklane. Jakie są ich zalety?

Czym jest szklany balkon?

W praktyce szklany balkon to nic innego, jak balkon, do którego wykonania użyte jest szkło. Co prawda może to być nawet szklana podłoga, niemniej jednak najczęściej używając pojęcia „szklany balkon” mamy na myśli balkon wyposażony w szklaną balustradę. Musi ona być wykonana np. ze szkła hartowanego. Poniżej omawiamy najważniejsze jej zalety.

Wymagania prawne

W wielu elementach budynku nie ma znaczenia, jaki materiał wybierzemy. Jednak w przypadku szklanych balustrad obowiązują nas dodatkowe Rozporządzenia Ministra. Od 2002 roku takie balustrady muszą być wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia oraz takiego, które tłucze się na drobne i nieostre odłamki. To zapewnia domownikom bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku małych dzieci.

Rodzaje mocowania balustrady

Balustrada szklana może być montowana na różne sposoby. W praktyce są to między innymi:

  • mocowanie ukryte
  • mocowanie punktowe.

Punktowe mocowanie oznacza przykręcenie balustrad do elementów konstrukcyjnych budynku (ścian). Można do tego użyć również nierdzewnych słupków mocowanych do podłoża. Słupki mogą być zarówno okrągłe, jak i kwadratowe – to pozwala na sprawne połączenie ich z taflami szkła.

Z kolei ukryte mocowanie polega na schowaniu mocowań pod smukłym profilem aluminiowej nakładki. Dodatkowo, co istotne, można ją pomalować proszkowo na dowolny kolor. To pozwala dopasować kolorystykę balkonu do całego budynku. Aluminiowe prowadnice używane są do mocowania balustrad bezramowych.

Zalety szklanej balustrady balkonowej

Balustrada balkonowa wykonana ze szkła to szereg zalet. Należy do nich między innymi wspomniana wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego jest ona odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli wybierzesz szkło hartowane lub laminowane, zabezpieczone specjalną folią, nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo dzieci w przypadku jej stłuczenia.

Dużą zaletą szklanej balustrady jest zapewnienie przepływu światła. To ważny aspekt, szczególnie w przypadku balkonów w mieszkaniu w bloku. Może się jednak okazać, że mamy zbyt dużo światła, szczególnie od strony południowej. Wtedy warto rozważyć montaż balustrady ze szkła mlecznego. Oprócz przepuszczalności światła, szklana balustrada nie ogranicza widoku na okolicę. Jeśli nieopodal znajduje się piękny ogród lub las, szklana balustrada pozwala silniej obcować z naturą wokół. Wspomnieć należy, że jeśli w okolicy znajdują się np. piękne lasy, szklana balustrada balkonowa podniesie wartość nieruchomości.

Taka balustrada jest też stosunkowo łatwa w utrzymaniu czystości. Szyby wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką z dodatkiem płynu do okien. Ponad wszystko trzeba pamiętać, że szkło to materiał ponadczasowy – nie wychodzi z mody, jest klasyczny, elegancki, ale pasuje również do budownictwa nowoczesnego. Wizualnie to konstrukcja lekka i zgrabna – daje wrażenie unoszenia w powietrzu.

Podsumowując, szklana balustrada to lekkość konstrukcji i modny design. Ponadczasowość tego materiału sprawia, że pasuje do każdego stylu. Warto więc zainwestować nieco więcej. Szczególnie modne w ostatnim czasie są szklane balustrady bezramowe – gwarantują nowoczesną stylistykę.

Poprzedni artykułTrend nadawania zagranicznych imion w Polsce
Następny artykułCzym jest System MES (Manufacturing Execution System)?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj