Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), opracowane zostały przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB). Jednym z celów wprowadzenia MSSF jest zapewnienie spójność i przejrzystość informacji finansowych. Są one niezbędne dla firm działających na arenie międzynarodowej.
SPIS TREŚCI
- Globalne znaczenie MSSF
- Obszary regulowane przez MSSF
- MSSF w Twojej firmie
Globalne znaczenie MSSF
Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej powstały w celu ujednolicenia sposobu prezentacji sprawozdań finansowych na arenie międzynarodowej. Ma to ułatwić porównywalność i przejrzystość informacji finansowych między przedsiębiorcami z różnych krajów.
MSSF są stosowane w ponad 140 krajach, w tym w Unii Europejskiej, gdzie są obowiązkowe dla spółek notowanych na giełdach.
Należy dodać, że Australia, Kanada czy Indie także przyjęły te standardy bądź dostosowują przepisy krajowe do MSSF. Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej kładą nacisk na przedstawienie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa w sposób rzetelny, przejrzysty, umożliwiający odbiorcom sprawozdań finansowych podejmowanie świadomych decyzji.
W przeciwieństwie do lokalnych standardów (np. US GAAP), MSSF opierają się na ogólnych zasadach, co pozwala służbom finansowym na większą elastyczność w ich stosowaniu.
Główne obszary regulowane przez MSSF
MSSF obejmują wiele obszarów rachunkowości, zapewniając np. łatwiejszy dostęp do rynków kapitałowych. Szczególny nacisk położony został na:
- prezentację sprawozdań finansowych (MSSF 1), które określają, jak powinny być przygotowywane sprawozdania finansowe, w tym bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych oraz zestawienie zmian w kapitale własnym.
- zasady ujmowania, wyceny i amortyzacji aktywów trwałych (standard MSSF 16)
- zasady rozpoznawania i prezentacji umów leasingowych. Dodatkowo standard MSSF 15 definiuje, kiedy i jak przedsiębiorstwa powinny ujmować przychody z umów sprzedaży towarów lub usług;
- klasyfikację, wycenę i ujawnianie instrumentów finansowych, w tym zabezpieczeń przed ryzykiem (MSSF 9);
- zasady konsolidacji sprawozdań finansowych grupy kapitałowej (MSSF 10).
MSSF w Twojej firmie
Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF, ang. IFRS – International Financial Reporting Standards) mogą być przydatne dla polskich firm w różnych kontekstach, w zależności od ich charakteru, skali działalności oraz relacji z rynkiem kapitałowym i inwestorami.
Korzyści płynące z zastosowania MSSF:
- Porównywalność
Umożliwia inwestorom i analitykom porównywanie sprawozdań finansowych firm z różnych krajów.
- Przejrzystość
Zwiększa zaufanie do sprawozdań finansowych dzięki ujednoliconym zasadom.
- Ułatwienie pozyskania kapitału
Firmy stosujące MSSF mogą łatwiej pozyskiwać finansowanie na międzynarodowych rynkach kapitałowych.
- Redukcja kosztów
Dla firm działających globalnie stosowanie jednego zestawu standardów zmniejsza koszty związane z przygotowaniem różnych wersji sprawozdań finansowych.
I wiele innych, których przydatność jest widoczna w firmach działających na rynkach międzynarodowych. MSSF pozwala pozyskać zagranicznych inwestorów, wspiera planowanie wejście na giełdę lub samo przedsiębiorstwo jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej.
Nawet jeśli firma nie ma obowiązku stosowania MSSF, wdrożenie wymienionych standardów może przynieść korzyści w postaci transparentności finansowej i większej wiarygodności w kontaktach biznesowych.